Třebíčské Karlovo náměstí patří svou plochou 2,2 ha k největším v České republice a je samozřejmě pojmenované po císaři Svaté říše římské a českém králi Karlu IV.

O proměně náměstí se vedly debaty dlouhé roky, jeho dřívější podoba pocházela z 80. let 18. století a od té doby se prováděly pouze nutné opravy. Povrchy tak již nebyly v dobrém stavu, bylo nutné řešit i stav zeleně, některé stromy v liniích chyběly, na centrální ploše stály dřevěné kontejnery s dožívajícími stromy a keři. Zkrátka náměstí si celkovou proměnu už opravdu zasloužilo.

Celá akce trvala dva roky a byla velmi náročná. To bylo dáno nejen velkou plochou, která se revitalizovala, ale také tím, o jak významné místo se jedná. Město Třebíč kladlo důraz na zachování všech výchozích kulturně historických hodnot veřejného prostranství a zároveň pracovalo s požadavky na moderní pobytový prostor centra města a na zakomponování potřeb spojených se změnou klimatu.

Nově se vybudovaly veškeré sítě, které jsou uložené pod povrchem náměstí, v podzemí jsou také kontejnery na tříděný odpad a velká nádrž na dešťovou vodu.

Tvář náměstí proměnilo předláždění se vsazenými časovými milníky, nový mobiliář a nové vodní prvky. V rámci obnovy zeleně se vysázely okrasné hrušně, které na jaře oživí prostor krásnými květy, v létě vytvoří potřebný stín a na podzim vybarví své listy do pestrých barev.

Díky zklidnění dopravy slouží náměstí také jako místo odpočinku. Ve východní části se zmenšilo parkoviště a vedle něj vznikla pobytová část s kašnou, lavičkami a zastávkami MHD. Karlovo náměstí více než kdy dříve slouží jako místo trhů, jarmarků a kulturních akcí pro obyvatele i návštěvníky města.

Zdařilé rekonstrukce jsou k vidění na putovní výstavě Má vlast cestami proměn.

Podíl.