Soud dnes schválil dohodu o vině a trestu, kterou senior uzavřel s žalobcem. Její součástí je i pětiletý zákaz chovu psů. Za zločin chov zvířat v nevhodných podmínkách původně muži hrozilo pět až deset let vězení. Tříletý trest mu soud odložil na zkušební dobu pěti let.

„Trest je dva roky pod sazbou, může se jevit jako relativně benevolentní, ale navrhli jsme jej s ohledem na okolnosti případu i na osobu obžalovaného, jeho věk i bezúhonnost. Podmíněný trest jsme navrhli za předpokladu uloženého zákazu chovu psů,“ uvedl státní zástupce Jindřich Pazdera.

Podle obhájce choval Daněk psy od 50. let. U soudu uvedl, že muž se nedokáže s celou situací vnitřně smířit. Soudce Petr Sušil na něj dnes několikrát apeloval, aby již psy nechoval, v opačném případě by mu totiž hrozilo vězení.

Případ začali inspektoři Státní veterinární správy řešit na základě obdrženého podnětu. Po kontrole podali šumperské radnici návrh na odebrání všech psů z tohoto chovu a jejich umístění do náhradní péče. Na místě našli 36 zvířat plemene šarpej, jejich kříženců a boloňské psíky různého stáří.

Mizerné zázemí i zanedbání zdravotní péče

„Zvířatům neumožňoval uspokojovat jejich fyziologické, biologické a etologické potřeby, kdy vlivem zanedbané péče a neřešením chronických kožních problémů u nich došlo k trvalým následkům spočívajících zejména v permanentně obtěžujících až bolestivých svědivých problémech,“ stojí v obžalobě.

Na zahradě byl odložen stavební materiál, chovatel navíc nezajistil podmínky pro odpočinek zvířat; v chovných prostorech bylo jen pár pelechů. Psi byli podle inspektorů nesocializovaní, vystrašení a bázliví.

„Zalézali do úkrytů a jejich přesný počet neznal ani sám chovatel. Téměř všichni psi trpěli dermatitidou, někteří měli ztrátu osrstění, lysá místa, chronické změny na kůži a výtoky z očí. Zvířata byla chována v domě a venkovních prostorech plných předmětů, o které se mohla poranit či je pozřít,“ řekl již dříve mluvčí veterinární správy Petr Vorlíček.

Majitel navíc u velké části psů nedoložil platnou vakcinaci proti vzteklině a dvanáct zvířat rovněž nebylo označeno čipem. Chovatel podle Vorlíčka neplnil ani některé další povinnosti vyplývající z legislativy.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.