Policie se začala případem zabývat v úterý před 19. hodinou, kdy se na ni obrátil čtyřicetiletý muž s tím, že má vážné obavy o svou bývalou přítelkyni, která s ním náhle přestala komunikovat. Hlídka proto vyjela do jejího bydliště v olomoucké čtvrti Povel.

„Po vstupu do bytu uvnitř policisté našli osmatřicetiletou ženu bez známek života. Okolnosti na místě poukazovaly na podezřelé úmrtí zaviněné cizí osobou, proto místo zajistili a přivolali okresní i krajské kriminalisty,“ popsal krajský policejní mluvčí Libor Hejtman.

„Na místo vyjížděl na základě požadavku policie pouze koroner k ohledání těla zemřelé. Měla mnohočetná řezná poranění v oblasti hlavy, byla tam velká ztráta krve,“ uvedla mluvčí krajské záchranné služby Lucie Mikisková.

Na základě zajištěných stop a získaných informací vyšetřovatelé začali podezřívat nezletilého chlapce, kterého ještě do rána dalšího dne zadrželi.

Mladému násilníkovi hrozí nanejvýš výchovný ústav

„Chlapec se k činu doznal. Vzhledem k věku podezřelého nelze k případu sdělovat žádné další bližší informace,“ sdělil Hejtman s tím, že není možné uvést například ani to, zda byl hoch s obětí v nějakém příbuzenském vztahu. Podle neoficiálních informací ČTK šlo o syna zavražděné.

Část sousedů a lidí z okolí, které odpoledne oslovili reportéři MF DNES, ani nepostřehla, že na místě zasahovala policie. Někteří další o zavražděné ženě či její rodině nechtěli mluvit.

Podle jedné z místních nicméně měla dvojice syna, který byl po rozchodu ve střídavé péči.

„Vztah toho syna s matkou byl takový neharmonický,“ doplnila další ze sousedek, která si nepřála uvést jméno.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Zatímco dospělému by hrozilo za vraždu dvanáct až dvacet let vězení a pachateli ve věku od patnácti do osmnácti let poloviční sazba, u nejmladší kategorie pachatelů bude věc posuzována jinak.

„Pokud pachatel ještě nedovršil patnácti let, tak není trestně odpovědný. Policisté tedy případ vyšetří a následně odloží pro nepřípustnost trestního stíhání,“ potvrdil Hejtman.

O formě trestu bude následně rozhodovat soud. Nejpřísnějším možným postihem je podle zákona nařízení ochranné výchovy, což znamená umístění pachatele do výchovného ústavu. Případ je první letošní dokonanou vraždou v Olomouckém kraji.

Ve statistikách olomoucké krajské policie je nezletilý pachatel vraždy ojedinělým případem. Naposledy vyšetřovali kriminalisté v Olomouckém kraji obdobný případ v říjnu 2004, kdy byl zavražděn třináctiletý hoch, jehož tělo s bodnými ranami a podřezaným krkem našli lidé nedaleko kulturního domu v Hanušovicích na Šumpersku. V souvislosti s případem tehdy policisté zadrželi nezletilého o rok staršího školáka, šlo o spolužáka oběti.

Kriminalisté loni v Olomouckém kraji řešili pět případů vražd, z toho jeden měl tři oběti. Ten nejtragičtější se stal loni v dubnu v osadě Boňkov na Přerovsku. Útok pachatele, který nakonec spáchal sebevraždu, nepřežil pár seniorů a jejich patnáctiletý vnuk. Jeho matka byla zraněna a skončila v nemocnici. Motivem činu byla zřejmě žárlivost.

V minulosti otřásl Olomoucí útok na pracovnici herny, kterou v roce 2022 pachatel střelil do hlavy. Žena po několika měsících v nemocnici zemřela. Za vraždu dostal třiasedmdesátiletý Adolf Hlubik loni doživotní trest.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.