Za zvlášť závažný zločin zneužití pravomoci úřední osoby muži původně hrozila sazba tři až deset let vězení. Dnešní rozsudek je pravomocný, soud schválil i trest navrhovaný v dohodě.

„Jako polehčující okolnost lze hodnotit to, že obžalovaný byl dosud osobou soudně netrestanou, takže se jednalo o exces z jeho dosavadního řádného života. Plně se doznal, projevil lítost a toto doznání je součástí dohody o vině a trestu. V jeho neprospěch hovoří jeden záznam v rejstříku přestupků,“ řekla soudkyně Karolína Hoderová.

Podle žalobce Davida Pivody je zákaz činnost v tomto případě nadbytečný, neboť muž práci strážníka kvůli záznamu v rejstříku trestů už stejně vykonávat nemůže.

Od lipnické městské policie byl Fiala propuštěn ihned po incidentu, a to poněkud paradoxně proto, že odmítl dechovou zkoušku. Což naznačuje, že byl zřejmě sám opilý.

„Byl vyzván k dechové zkoušce jak policií, tak starostou, ale odmítl ji. Protože je povinen podrobit se dechové zkoušce na výzvu zaměstnavatele, ale neučinil tak, byl s ním rozvázán pracovní poměr,“ shrnul už dříve místostarosta Lipníku Ondřej Vlček.

Druhý strážník byl v kauze pouze svědkem

Událost se odehrála loni 11. února na náměstí Osvobození. Fiala jako strážník tehdy podle žalobce Davida Pivody zneužil bezbrannosti muže, který v té době ležel na zádech ve stadiu těžké opilosti hraničící až s otravou alkoholem.

„Pravou nohou mu mírnou až střední intenzitou šlápl na levou tvář a v této pozici nohu držel šest až sedm vteřin. Poté mu znovu podrážku přiložil na levou část obličeje a navíc muže, který se pokoušel vstát, kopl do pravé strany zad,“ uvedl Pivoda.

Opilému muži, jehož při zákroku také hrubě urážel, strážník způsobil krevní podlitinu na obličeji, šlo o lehké zranění s jednorázovým ošetřením. „Takového zákroku a zejména kopu nebylo vůbec zapotřebí například kvůli odvrácení útoku,“ doplnil žalobce.

Napadený muž měl přes tři promile alkoholu a byl poté převezen na záchytnou stanici.

Zákrok hlídky strážníků zachytili svědci na mobilní telefon a záznam se objevil na sociálních sítích. Vyvolal tehdy bouřlivou diskusi. Zákrok odsoudilo i vedení radnice, starosta Lipníku nad Bečvou Miloslav Přikryl (Unie pro Lipník) tehdy řekl, že šlo o ojedinělé selhání.

Policie případ vyšetřovala několik měsíců a na konci října Fialu obvinila. Druhý ze strážníků v případu vystupoval jako svědek a nadále působí u městské policie.

„Z jeho strany nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání ani pochybení. Jeho chování bylo v dané situaci přirozenou reakcí a z jeho strany nepadly ani žádné nadávky,“ zdůvodnil už loni šéf lipnických strážníků Pavel Maloch.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.