Na tomto videu je zaznamenáno přistání dopravního letadla Bombardier Dash 8 Q300, které v září 2010 provedlo na letišti Blenheim v Marlborough na Novém Zélandu nouzové přistání s porouchaným předním podvozkem. Na palubě bylo 46 cestujících a tři členové posádky. Incident se obešel bez zranění.

Technet požádal o komentář testovacího pilota Pavla Kouřila, který přistání s porouchaným podvozkem už během své kariéry zažil. „Každé letadlo má v letové příručce popsán postup nouzového vysunutí podvozku,“ vysvětluje Kouřil a zdůrazňuje, že je samozřejmě rozdíl, zda jde o letadlo s příďovým podvozkem, či ostruhou.

U sportovních strojů s nižší přistávací rychlostí je na zvážení, zda v případě závady vysunutí jedné nohy podvozku raději nepřistávat „na břicho“. Právě tak kdysi dosedal Pavel Kouřil. Aby minimalizoval škody, přistával se zataženými vztlakovými klapkami. „Tráva je milosrdná,“ říká. Letadlo prý nakonec nevykazovalo větší známky poškození, kromě utržené anténky a pocuchaného plechu.

Pavel Kouřil také zmiňuje, že v případě stavitelné dvoulisté vrtule je možné před přistáním zastavit motor a vrtuli zapraporovat tak, aby zůstala ve vodorovné poloze. Tím se minimalizuje riziko, že list vrtule zavadí o zem.

V případě novozélandského dopravního letadla Dash 8 (přezdívaného Dášena) proběhla tiskem informace, že pilot sice věděl o závadě na předním podvozku. Upozornil pozemní personál a vykonal předepsané postupy pro opětovné vysunutí a zaaretování podvozku, což se prý ukázalo jako účinné. Přesto však nakonec přední podvozek selhal. Cestující nicméně nebyli o možné nouzové situaci vůbec informováni.

Jedním z dnes již legendárních záznamů nouzového vysouvání podvozku je příběh z března 1985 na letišť St. Augustin na Floridě. Pilot ohlásil problém s vysunutím jedné podvozkové nohy svého letounu Piper Turbo Arrow. Kolegové na zemi se rozhodli, že mu pomohou. Prvotní myšlenkou bylo najet vedle letounu s pick-upem, který by křídlo bez vysunutého kola podepřel. Tento vůz však nedokázal vyvinout potřebnou rychlost.

Zatímco letou kroužil nad letištěm, muži sehnali nejrychlejší auto, které v okolí našli, a rozjeli se po dráze rychlostí okolo 145 km/h. V jeden okamžik se mechanik Joe Lippo vysoukal ze střešního okna a dokázal dosáhnout na podvozek letounu. Ten se jako zázrakem okamžitě uvolnil a vysunul.

Překvapivě skvěle natočený incident odvysílalo v roce 1985 asi 75 televizních stanic po celém světě, což okamžitě dostalo letiště St. Augustin do obecného povědomí. Zároveň se ale rozhořela diskuze o tom, zda šlo o skutečnou nouzovou situaci, nebo jen dobře sehranou scénku. Pavel Kouřil upozorňuje, že jedním z postupů, jak uvolnit nevysunutý podvozek, je i manévr, tvořící pozitivní přetížení, které tlačí kola ven z draku letadla. Tato síla je jistě mnohokrát větší než dotek mechanika z jedoucího vozu.

Podíl.