Motory V12 jsou ohroženým druhem. V poslední době se jich automobilky vzdávají na úkor downsizingu a elektrifikace. V Maranellu se také chystají na elektrickou éru, ale nyní právě představili hi-tech auto v klasickém hardcore pojetí, které ocení všichni tradicionalisté.

Flavio Manzoni, šéfdesignér Ferrari to vysvětluje: „Chtěli jsme vytvořit auto, které bude respektovat naši tradici, ale také jsme chtěli vytvořit něco, co bude velmi moderní.“

Pro Enza Ferrariho byl dvanáctiválcový motor, nejlépe vpředu pod dlouhou kapotou, charakteristickým prvkem jeho sportovních vozů. Koncem 40. let tak navrhl první Ferrari 125 a v průběhu desetiletí štafetový kolík tohoto klasického uspořádání i nesly legendární modely 250, 330, 550 Maranello a Ferrari 812 Superfast. Italové nyní podle stejného receptu postavili klasiku pro 21. století, která nese jednoduché, ale všeříkající označení 12Cilindri (Dodici Cilindri) – Dvanáctiválec.

Stejně jako u legendární Daytony, i v případě novinky lze volit mezi kupé a otevřenou verzí Spider. Karoserie novinky má 4,73 metru na délku, 2,18 metru na šířku a je 1,29 metru vysoká. Rozvor je přitom dlouhý plných 2,70 metru, tedy o dva centimetry méně než u předchůdce.

Pod přední kapotou má maranellská novinka vysokootáčkový, velkokapacitní atmosférický motor V12, který po úpravách převzala od modelu 812 Competizione. Agregát s kódovým označením F140HD má svůj původ ještě v motoru, který poháněl Ferrari Enzo. Jedná se o nejvýkonnější atmosféricky plněný sériově vyráběný motor Ferrari v historii.

Disponuje výkonem 830 koní a odvádí točivý moment 678 Nm, jehož 80 % je k dispozici již ve 2 500 otáčkách. Není překvapením, že vrchol show se odehrává úplně nahoře, protože červená zóna vrcholí na hranici 9 500 1/min. Motor se díky použití titanových ojnic, které snižují rotující hmotu o 40 %, velmi ochotně vytáčí.

Poprvé byl spojen s osmistupňovou dvouspojkovou převodovkou, která zkracuje časy řazení o téměř o třetinu. Výsledkem je zrychlení z 0 na 100 km/h za 2,9 sekundy, méně než 7,9 sekundy potřebných na dosažení dvoustovky a maximální rychlost přes 340 km/h. Spider to zvládne jen o trochu pomaleji – za 2,95 sekundy a 8,2 sekundy. Oproti 1 560 kg vážícímu kupé je totiž o 60 kg těžší. Konstruktéři dosáhli téměř rovnoměrného rozložení hmotnosti (48,3/51,7).

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.