Aktual.: 30.10.2024 13:35

Bejrút – Izraelská armáda dnes vyzvala k evakuaci obyvatele města Baalbek na východě Libanonu, kde se chystá ostřelovat objekty spojené s militantním hnutím Hizballáh. Agentura AP napsala, že oblast, kterou mají Libanonci v Baalbeku opustit, zahrnuje i zbytky starořímského chrámového komplexu zapsaného na seznam světového dědictví UNESCO.

„Pro vaši bezpečnost a bezpečnost vaší rodiny se musíte okamžitě evakuovat z města a vesnic následujícími trasami,“ napsal mluvčí izraelské armády v arabštině na síti X, kde zveřejnil mapu, kudy mají obyvatelé Baalbeku a okolí utéct. Dodal, že izraelská armáda „bude důrazně postupovat proti Hizballáhu v tomto městě“ a nemá v úmyslu ublížit civilistům. Na mapě armáda označila velké části města Baalbek a dvě přilehlé obce, uvedla agentura DPA.

Baalbek má asi 80.000 obyvatel, ale podle DPA se do něj uchýlila i řada lidí, které izraelské letecké údery vyhnaly z domovů v jižním Libanonu. Město Baalbek se dnes po výzvě k evakuacím začalo vylidňovat. Podle zpravodaje agentury AFP civilní obrana projížděla městem a s pomocí reproduktorů žádala obyvatele, aby odešli. Výzvy k odchodu zněly i z mešit a kostelů. Na fotografiích z města jsou vidět kolony aut, s nimiž lidé ve spěchu odjíždí, aniž by věděli kam, uvedla AFP. „Město je téměř prázdné,“ řekl zpravodaj AFP.

Baalbek leží v údolí Bikáa, které je považováno za baštu Hizballáhu. Tuto oblast Izrael ostřeloval v předchozích týdnech už několikrát. V pondělí tam při izraelských náletech zemřelo více než 60 lidí a další desítky utrpěly zranění, uvedl v úterý místní guvernér, podle něhož to byl nejhorší den co do počtu obětí za rok pravidelného přeshraničního ostřelování izraelské armády s Hizballáhem.

Hizballáh je nejmocnější vojenskou silou v Libanonu a má i několik ministrů ve vládě a poslance v parlamentu. Proti Izraeli bojuje už od svého vzniku v 80. letech a některé země, včetně USA, ho považují za teroristickou organizaci. EU označuje za teroristické jen vojenské křídlo Hizballáhu.

Každodenní ostřelování mezi Hizballáhem a izraelskou armádou začalo loni 8. října, den po útoku palestinského teroristického hnutí Hamás na Izrael, jímž propukla stále trvající válka v Pásmu Gazy. Hizballáh a Hamás jsou podporované Íránem, který je několik desítek let úhlavním nepřítelem Izraele.

Ve druhé polovině září izraelská armáda výrazně zintenzivnila ostřelování Hizballáhu v Libanonu a zejména na jihu Bejrútu zabila řadu jeho velitelů, včetně jeho dlouholetého lídra Hasana Nasralláha. Kromě členů tohoto hnutí ale přitom podle libanonské vlády zemřely i stovky civilistů včetně dětí. Izraelské letecké údery také vyhnaly přes milion Libanonců z jejich domovů. Podle libanonské vlády zemřelo od loňského října při izraelských úderech přes 2790 lidí, z toho více 1750 bylo zabito 23. září, kdy izraelská armáda letecké útoky na libanonské území výrazně zesílila, uvedla dnes AFP.

Izraelská armáda dnes ostřelovala další místa na území Libanonu. Podle agentury AFP mimo jiné nedaleko Bejrútu zabila řidiče nákladního auta, v němž byly údajně zbraně pro Hizballáh. Na jihu Libanonu ve městě Nabatíja zabila izraelská armáda podle svého vyjádření zástupce velitele speciálních jednotek Radván, které jsou součástí Hizballáhu.

Rovněž Hizballáh dnes pokračoval v ostřelování severu Izraele. Podle AFP hnutí uvedlo, že vyslalo útočné drony i na izraelskou vojenskou základnu u přístavního města Haifa. Izraelská armáda později oznámila, že z Libanonu bylo na tuto oblast vypáleno asi 15 raket, z nichž některé odrazila protivzdušná obrana. Zranění ani větší škody zatím nejsou hlášeny, napsal server The Times of Israel (ToI).

Podíl.