Aktual.: 30.10.2024 16:51
Praha – Česko zatím nemusí společnosti Diag Human Čechošvýcara Josefa Šťávy platit odškodné více než 15,5 miliardy korun. Vrchní soud v Londýně státu umožnil odvolání. Projednávat se bude v únoru. Uvedl to dnes Radiožurnál. Odškodné má Česko platit za zmařenou investici a údajné pochybení ministerstva zdravotnictví při výběru zpracovatele krevní plazmy. Kauza trvá už více než 30 let.
„Česká republika při jednání u Obchodního soudu v Londýně v minulém týdnu uplatnila dva odvolací důvody, přičemž soud projednání jednoho z nich před odvolacím soudem připustil,“ řekl Radiožurnálu mluvčí ministerstva financí Petr Habáň.
Advokát společnosti Diag Human Jan Kalvoda upřesnil, že soud připustil projednání toho, zda Šťáva skutečně v minulosti firmu Diag Human ovládal. „Tato otázka byla povolena, ale omezena v tom smyslu, že žádné nové dokumenty a tvrzení nejsou přípustné,“ sdělil Radiožurnálu. Únorové soudní jednání by podle něj mělo být konečné. Zaplacení odškodného uložil Česku už v roce 2022 rozhodčí tribunál. Od té doby k původní sumě přibývají úroky ve výši 1,3 milionu korun denně.
Vedle odvolacího soudu se bude kauzou v březnu v investiční arbitráži znovu zabývat také rozhodčí tribunál. Bude řešit, zda nemá Diag Human nárok pouze na 70 procent odškodného, protože Šťáva v minulosti postoupil 30 procent nároku svému bývalému advokátovi Jiřímu Oršulovi.
Kauza Diag Human začala v roce 1991, kdy ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo soutěž na zpracování krevní plazmy. Předběžně se dohodlo se společnostmi Novo Nordisk a Conneco. Z té druhé se později stala firma Diag Human. V roce 1992 tehdejší ministr Martin Bojar společnosti Novo Nordisk sdělil, že výběrové řízení nevyhrála a v dopise od ministerstva zdravotnictví pro firmu Novo Nordisk zazněly pochybnosti o solidnosti Conneca. Její nástupkyně Diag Human potom od roku 1995 požaduje odškodné za ušlý zisk.