Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
„Náboženství je o poslušnosti a disciplíně,“ shrnula Matějčková. Společnost západní Evropy však podle ní o tyto hodnoty přišla a odnaučila se sebe stavět až na druhé místo, což ale křesťanství vyžaduje.
I když náboženství v organizované formě ustupuje, potřeba dávat svému životu smysl, tedy spiritualita, podle filozofky stále zůstává.
Matějčková se také domnívá, že vyšší výskyt úzkostí a jiných psychických nepohod s potřebou užívání antidepresiv souvisí s odchodem náboženské moudrosti, monoteismu a filozofie. „Křesťanství vychází, podobně jako buddhismus, z toho, že život je těžký a je plný utrpení a bolesti.“
„Poškodit svoji pýchu je dobré“
„Ztratili jsme smysl pro bolest a pro úzkost. Když si nastavím normu, že mám být šťastná, tak mě všechno rozhodí a budu si vůči tomu připadat neustále nespokojená,“ myslí si filozofka. Předpokládá, že když křesťanství stanoví jako normu nespokojenost a trápení, bolest dokáže člověku naznačit cestu. „Může mě dokonce uzdravovat tím, že bolest a selhání škodí mé pýše. Poškodit svoji pýchu je, myslím, vždycky dobré.“
Podle Matějčkové je známo, že „narcistní nastavení je spjaté s obrovskou bolestí a snahou být neustále dokonalý“. Východiskem je toto nastavení opustit, říká. Křesťanství totiž podle ní uvažuje o tom, že nejdůležitější věci si člověk není schopen sám zajistit. Mezi těmi jmenuje radost, lásku a krásu.
Přísná náboženská pravidla podle Matějčkové život dělají nikoliv jednodušším, ale lepším. „Pravidla jsou důležitá, aby osvobodila naši niternost a soudnost. Když se naučíte následovat pravidla, tak se disciplinujete. Když jste disciplinovaní, jste svobodnější,“ tvrdí.