Aktualizace: 26.03.2024 15:58

Praha – Mladí čeští umělci zpěvák Mikolas a zpěvačka Karin Ann, kteří si vydobyli úspěchy v zahraničí, přichystali svá debutová alba. Osmadvacetiletý Mikolas, vlastním jménem Mikolas Josef, který získal pro Českou republiku zatím nejlepší umístění v soutěži Eurovize, když ve finále v roce 2018 obsadil šestou příčku, vydal album One. Jedenadvacetiletá Karin Ann, která má za sebou mimo jiné účast na americkém festivalu South by Southwest (SXSW) v Austinu v Texasu, představí 10. května nahrávku Through the Telescope. ČTK o tom informovali mediální zástupci umělců.

Mikolas se jako první český zpěvák objevil na Times Square billboardu jako ambasador Spotify playlistu EQUAL na podporu rovnoprávnosti v hudebním průmyslu. V minulosti tam Česko reprezentovaly zpěvačky Ewa Farna, Berenika Kohoutová, Lenny, Beata Hlavenková, Annet X, Annabelle, Vladivojna La Chia nebo Aiko, která bude za ČR soutěžit na letošním ročníku Eurovize.

Pražský rodák Mikolas se v posledním roce dostal se svým singlem Delilah do žebříčků ve 14 zemích včetně Velké Británie. Za několik měsíců tato píseň nasbírala více než 36 milionů streamů. V Česku uspěl s videoklipem k singlu Boys Don’t Cry a bude hlavním vystupujícím na sérii letošních festivalů Majáles, který se uskuteční 20. dubna v Hradci Králové, 27. dubna v Praze, 4. května v Ostravě a 11. května v Brně.

Jeho nahrávka vznikala šest let na několika místech v USA, Kanadě, Rakousku, Itálii a Česku a spolupracovali na ní například producent jihokorejské skupiny BTS Rob Grimaldi nebo oceňovaný Chris Lord Alge, který se podílel na nahrávkách Prince, Green Day, Pink, Bon Jovi nebo Phila Collinse. Podpisem smlouvy s nahrávací společností Avex Inc. Mikolas také pronikl na hudební trh v Japonsku, kde jeho píseň Lalalalalalalalalala dosáhla 13. místa v hitparádě.

Slovenskou zpěvačku s českým občanstvím Karin Ann nedávno zařadil britský hudební magazín NME na svoji titulní stranu. „Vždycky jsem chtěla být kreativní. Kdybych někdy šla pracovat od devíti do pěti, připadalo by mi to, jako bych uvízla v hrnci s poklicí a nemohla nechat všechnu páru vyjít ven. Věděla jsem, že mě v životě čeká něco víc,“ uvedla pro NME písničkářka, která ze svého chystaného alba představila skladbu False Gold.

Zpěvačka, která na začátku své hudební kariéry stihla mimo jiné předskakovat Yungbludovi či skupině Imagine Dragons, album nahrála pod producentským dohledem Benjamina Lazara Davise z americké kapely Okkervil River. Hudebně nabízí nahrávky s příklonem k folku, akustickému rocku a zazní na něm i odkazy na gothic disco. Texty se věnují tématu lásky, identity a duševního zdraví. „Nerada rozebírám význam textů svých písní, jsem raději, když si v nich sám posluchač najde něco podnětného pro sebe,“ podotkla zpěvačka, která je známá svoji podporou komunity LBGT+.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.