Aktualizace: 13.01.2024 09:33

Bratislava – Slovenská zpěvačka Marika Gombitová je talentem, který zvládá zazpívat i vážné texty. Řadí se k špičce slovenské či československé populární hudby a měla našlápnuto na mezinárodní kariéru, zabrzdila ji ale vážná autonehoda. ČTK to řekl textař Kamil Peteraj, který Gombitové i několika dalším zpěvákům napsal texty písní. Gombitová bude mít příští týden a na konci ledna koncerty v Praze.

„Je fantastická interpretka. Má v sobě neopakovatelnou interpretační sílu. To, co zpívá, s tím je absolutně ztotožněna,“ uvedl Peteraj.

Nyní sedmašedesátiletá umělkyně je po autonehodě od roku 1980 na invalidním vozíku. „Ona přijde na pódium a to publikum zapomene, že ji má litovat. To bylo jedno z její největších vítězství. V minulosti se skvěle pohybovala, uměla s publikem pracovat. Nyní má k dispozici jen své ruce a svou tvář. Handicap je obrovský, ale není to cítit. Zvládla všechny nástrahy,“ uvedl Peteraj.

Podle textaře Gombitová během své kariéry zvládla také náročné texty. „U Mariky jsem se snažil, aby se i s ohledem na svůj osud dostala někam dál než běžná popová diva. To znamená, aby zpívala vážná témata a aby je zpíval někdo, kdo má hluboké zážitky, které ona má,“ řekl Peteraj a jako příklad uvedl písně Ateliér duše a Koloseum.

Nyní je Gombitová podle Peteraje ještě suverénnější. Zpěvačka fanouškům na koncertech 16. a 30. ledna v Praze podle organizátorů připomene hity své kariéry a představí nové písně.

Peteraj spolupracoval s několika zpěváky, mezi nimi také s Miroslavem Žbirkou, přezdívaným Meky, který zemřel před třemi lety.

„Vždy jsem se snažil napsat texty tak, aby to bylo šito na míru. Marián Varga, Pavol Hammel, Janko Lehotský a do jisté míry i Meky byli jako moji generační druzi. Každý den jsme byli spolu, měli jsme podobné názory na popovou hudbu. Každému jsem se snažil napsat něco takového, co ho vyjadřuje,“ řekl textař.

Píseň se podle něj stane hitem bez ohledu na to, zda má při svém uvedení marketingovou podporu. Za důležité označil to, aby myšlenka písničky oslovila mnoho lidí. Možný úspěch písně podle Peteraje naznačuje už skutečnost, že se líbí dětem, byť nemusí jít o dílo pro nejmladší generaci.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.