Zóna ČT24 (24. 11. 2024) (zdroj: ČT24)

Role bezpilotních letounů na bojištích Ukrajiny se zvyšuje. Letos jsou Kyjev i Moskva na cestě k tomu, aby vyrobily kolem jednoho a půl milionu dálkově řízených dronů. Pilot na dálku zabudovanou kamerou identifikuje cíl a zničí ho. Každý krok protivníka vyvolá reakci druhé strany. Na Ukrajině proto vzniklo celé nové odvětví eliminující tuto hrozbu.

Když začal Jurij Šelmuk začátkem loňského roku vyrábět rušičky dronů, o zařízení nebyl valný zájem. Změna přišla po neúspěchu ofenzivy, která měla loni v létě ruského agresora výrazně zatlačit. Kyjev selhání vysvětloval ruskými minovými poli a početní převahou. Rozhodující bylo ale také množství nasazených dronů, schopných vyhledávat a ničit ukrajinské cíle.

Dnes má Šelmukova firma zakázky na šest týdnů dopředu. Za měsíc vyrobí dva a půl tisíce rušiček. Na Ukrajině je v tuto chvíli kolem třicet výrobců těchto zařízení.

„Je dražší vyrábět toto všechno na Ukrajině, než to dovážet z ciziny. Ale dává nám to určitou flexibilitu, můžeme rychleji reagovat na změny, přizpůsobit se podmínkám,“ vysvětluje manažer továrny Unwave Oleksandr.

Většina systémů ruší jednu, nejvýš několik frekvencí, ruští operátoři tak signál často přelaďují. Výrobci rušiček proto musí sledovat ruch v kyberprostoru a vyvíjet i komplexnější zařízení.

Zóna ČT24 se věnovala také použití amerických střel na ruském území a jeho důsledkům, zapojení jednotek KLDR v bojích na Ukrajině, posilování polsko-běloruské hranice či stavu české armády. Celý pořad lze zhlédnout ve videu v úvodu článku.

Podíl.
Exit mobile version