Aktual.: 25.05.2025 19:16

Praha – Znovunalezený obraz Josefa Čapka Kvetoucí louka z roku 1937 se dnes na aukci Galerie Kodl vydražil za 16,32 milionu korun. ČTK o tom za Galerii Kodl informovala Terezie Kaslová. Dílo se tak stalo třetím Čapkovým nejdražším obrazem, který se prodal na aukcích v Česku. Vyvolávací cena byla pět milionů korun. Autorský rekord dnes zaznamenal Václav Špála, jeho obraz Na Otavě se prodal za 16,08 milionu korun.

Čapkova Kvetoucí louka je příkladem znovunalezeného artefaktu, který byl zobchodován po dlouhých desetiletích. Kvetoucí louka byla poprvé vystavena v Praze v roce 1938, pak ale zmizela. Majitel, který obraz získal přímo od Josefa Čapka, si jej totiž v roce 1968 odvezl do emigrace v USA a teprve až jeho dědicové nabídli Čapkovo plátno Galerii Kodl. „Teď se tedy obraz vrátil znovu do Česka. Těší mě, že jej získal osvícený sběratel, jehož si velmi vážím,“ uvedl majitel galerie Martin Kodl.

Nejdražším prodaným Čapkovým obrazem v Česku je Chlapec z ulice, který se v květnu 2022 prodal za 18 milionů korun. Druhým je obraz V červnu (Kraj), v březnu 2016 za něj nový majitel zaplatil 17,5 milionu korun.

Největší, podle galerie takřka urputný, boj dnes v sále svedli sběratelé o obraz Na Otavě od Václava Špály, který se nakonec s dosaženou cenou 16,08 milionu korun stal druhým nejdražším. Olej na plátně z roku 1929 je vrcholnou ukázkou Špálova tzv. modrého období, při dražbě byl zároveň překonán jeho autorský rekord. Ten dosud držel obraz Peřeje na Orlici, za který kupec loni v listopadu zaplatil 13,2 milionu korun.

K výjimečným položkám patřily také obrazy Františka Muziky, které vytvořil v rámci svého slavného cyklu ostrovů. Ostrov III., jenž se rozkládá v imaginativní krajině připomínající divadelní jeviště, se vydražil za 13,92 milionu Kč, zatímco komorní plátno Ostrov I. za 3,84 milionu korun.

Mezi nejdražší položky patří i Antaios Josefa Šímy. Vytvořil jej v roce 1958 po dlouhé tvůrčí odmlce v rámci slavného „orfeovského“ cyklu. Plátno se vydražilo za 11,04 milionu korun a dostalo se na hranici první desítky nejdražších obrazů tohoto autora.

Draženy byly také soubory děl významných autorů, tedy konvoluty. Zvláště „ostře sledován“ byl konvolut čtyř prací Josefa Čapka. Kromě oleje Kvetoucí louka, který dosáhl vůbec nejvyšší ceny, bylo vydraženo také Zatiší s broskvemi (1922), jež dosáhlo 8,28 milionu korun, zatímco půvabné Růžičky pocházející ze stejného období dosáhly 4,32 milionu korun. „Překvapením pak bezesporu bylo Děvčátko s míčem. Málokterá Čapkova kresba totiž v současné době překoná milionovou hranici, v tomto případě se to však podařilo – 1,140.000 korun,“ uvedla galerie.

V centru pozornosti sběratelů se drží dlouhodobě i Kamil Lhoták. Z pěti jeho děl, která byla zařazena do aukce, dosáhl obraz nazvaný V hornické krajině 1,2 milionu korun a Zátiší na stole 960.000 korun. Bodovaly i práce Josefa Lady. Jeho Vodník z roku dosáhl 2,4 milionu korun, zatímco Zimní náves 2,76 milionu korun. Neméně úspěšné byly i práce Jana Zrzavého. Jeho Domek z Locronanu, tempera na dřevěné desce, jenž vznikl v roce 1936 v Bretani, dosáhl 3,6 milionu korun. A olej na plátně Dious I., na němž autor zachytil svůj rodný kraj, byl vydražen za 1,32 milionu korun.

Aukce na pražském Žofíně nabízela 217 uměleckých děl, prodalo se 95 procent položek. Vyvolávací částka přesahující 124 milionů korun byla navýšena na více než 222 milionů korun.

Podíl.