Další důkaz, že se Rusové během své agrese na Ukrajinu učí, přináší i výrazné zlepšení v takzvaném „kill chain“ (řetězci zabití). Tento koncept zaznamenává, jak rychle vojáci dovedou vystřelit a zasáhnout cíl poté, co ho identifikují, vydají se do palebné pozice a zaměří.




0:59

Rusové ničí samohybným dělem 2S7 Pion ukrajinské pozice. | Video: Reuters

Rusko předbíhá Západ v počtu vyrobeného dělostřelectva. To zvyšuje pravděpodobnost, že NATO bude muset odstrašit protivníka, jenž má větší palebnou sílu na bojišti a flotily průzkumných dronů, které ji navádějí. Odborník na válečné technologie a inovace Federico Borsari řekl serveru Business Insider, že se Rusové přizpůsobují a to je rozhodně něco, čeho si NATO všímá.

Jedním z nejvážnějších problémů Ruska na začátku invaze bylo, že mezi nalezením cíle a výstřelem na něj uběhla velmi dlouhá doba. U nepřímé palby, jako je dělostřelectvo a minomety, to trvalo hodiny, u střel s plochou dráhou letu nebo taktických balistických střel ještě déle. Podle Borsariho se ruské údery zpožďovaly někdy až o čtyři hodiny, kdy už se Ukrajinci přesunuli na jinou pozici.

Na vině byl především ruský průzkumný a zaměřovací komplex závislý na stárnoucích satelitech a hrstce dronů, které nedokázaly držet krok s tempem bojů. Někdy Rusové plýtvali taktickými střelami na malé skupiny ukrajinské pěchoty, zatímco na velká letiště poslali několik řízených střel.

Dalším problémem bylo, že ruské systémy velení a řízení byly příliš rigidní, zastaralé a zmatené a nesly znaky sovětské velitelské struktury shora dolů. Po včasném shromáždění zpravodajských informací musely pozemní jednotky čekat na schválení úderů od různých stupňů velení.

Kreml ale postupně zvýšil produkci dronů a ty se staly páteří ruského průzkumu. Nyní Rusko používá škálu taktických bezpilotních strojů k vyhledávání cílů a zahlcuje vzdušný prostor stovkami pozorovacích systémů v různých výškách s možností průniku hlouběji nad nepřátelské pozice. Tyto platformy mohou leckdy spolupracovat a poskytovat ruským velitelům různé vizuální úhly na stejný cíl.

Nedostatečná ukrajinská protivzdušná obrana také Rusku poskytla větší manévrovací možnosti pro větší průzkumné drony. Rusové tak nyní stále častěji používají balistické střely krátkého doletu, jako je Iskander-M, a naváděné ničivé klouzavé bomby, aby přesněji zasáhli cenné cíle v ukrajinském týlu. 

„Dochází k mnohem užšímu zapojení více bezpilotních letounů, které přímo podporují velitele oprávněné k zahájení palby. Ruské dělostřelectvo také zlepšilo svou schopnost střílet z více pozic a přemístit se,“ napsali výzkumníci z londýnského Royal United Services Institute Jack Watling a Nick Reynolds.  Rusko začalo také lépe využívat systém Strelec, který jim umožňuje efektivně zaměřovat ukrajinské síly.

Borsari uvedl, že rychlejší a vylepšený ruský řetězec zabití znamená, že západní armády, které se připravují na možnost rozsáhlého konfliktu, by se měly ještě více zaměřit na výcvik vojáků, kteří budou bojovat v rychlém pohybu a v malých formacích, aby snížili vystavení se útokům. NATO podle něj nyní klade větší důraz na potřebu rozptýlenějších a rozloženějších sil, které jsou na moderním bojišti stále větší nutností. 

„Dostupné důkazy naznačují, že se Rusko odklonilo od sovětských kořenů směrem k doktríně, která je přesná, smrtící a operabilní ve velkém měřítku,“ tvrdí Sam Cranny-Evans z britské poradenské společnosti Calibre Defence. Borsari radí Západu, aby se hned zaměřil na ruskou výrobu high-tech dronů a přesné munice, která často závisí na součástkách ze zahraničí. „Sankce svým způsobem zpomalily nákup komponentů. To by ovlivnilo schopnost Ruska nasadit zbraně ve velkém měřítku a udržitelně,“ dodal pro Business Insider Borsari.

Ukrajinci se bojí ofenzivy na dalším úseku. Musejí tak útočit tím nejtvrdším způsobem. (Celý článek s videem zde)

Ukrajinské letectvo cíleně likviduje ruské velitele v bunkrech v okupované Chersonské oblasti. | Video: Aktuálně.cz/X/C4H10FO2P, Aktuálně.cz/X/Special Kherson Cat

Podíl.
Exit mobile version