Němci se rozhodli podpořit Ukrajinu další zbraní. Dodají jí tank protivzdušné obrany „Frankenstein“. Nové bojové vozidlo, které má sestřelovat zejména ruské bezpilotní letouny, vzniklo spojením osvědčeného, ale už zastaralého tanku a nového moderního systému.
1:07

Systém od německé firmy Rheinmetall dokáže najednou zlikvidovat roj dronů. | Video: Aktuálně.cz/Youtube/Rheinmetall

Německý výrobce zbraní Rheinmetall na podvozek nevyužívaného tanku Leopard 1 nasadí vyspělý protivzdušný systém Skyranger. „Tanků Leopard 1 máme k dispozici ještě mnoho,“ uvedl Bjorn Bernhard, šéf divize pozemních systémů společnosti. Naznačil tak, že by „Frankensteinů“ mohlo na Ukrajinu dorazit více, píše server Newsweek. 

Země bránící se ruské agresi obdržela sto běžných tanků Leopard 1 již dříve. Kyjev však dlouhodobě naléhá na západní spojence, aby na Ukrajinu vyslali více pomoci ve formě systémů protivzdušné obrany. Ta je pro zemi zásadní hlavně v posledních týdnech, kdy se Rusové snaží intenzivněji ničit ukrajinskou kritickou infrastrukturu. 

Osvědčený podvozek tanků Leopard 1 si dokáže dobře poradit v drsném terénu východní Ukrajiny. Nízký profil tanku také poskytuje určitou ochranu před nepřátelskou palbou.

Skutečnou sílu mu má však dodat až moderní systém Skyranger, který firma vyvinula v roce 2021. Bojová věž pro mobilní systémy protivzdušné obrany s krátkým dosahem je vybavena technologicky pokročilým radarem, který ukrajinským silám umožní přesně odhalit a sledovat přicházející hrozby.  

Skyranger je také velmi výkonný. Jeho 35mm automatický kanon dokáže účinně zničit přilétající drony dříve, než stihnou způsobit škody. Dokáže likvidovat i celý roj bezpilotních letadel. Systém může být vybaven také odpalovacími zařízeními pro protiletadlové střely, což poskytuje další úroveň obrany proti sofistikovanějším vzdušným hrozbám.

„Na Ukrajině plánujeme dlouhodobě. Nebudeme jen dodávat vybavení a pak se stáhneme – ukazujeme, že tam budeme trvale a budeme Ukrajinu podporovat,“ řekl Bernhard deníku Bild. Toto oznámení se shoduje s otevřením nové dílny společnosti Rheinmetall na západní Ukrajině. Cílem nového zařízení je opravovat poškozené tanky německé výroby přímo na frontových liniích a rychleji je vrátit do akce.

Ostřelování a desítka mrtvých. Může za tím být závist souseda, pravidla války se mění (článek s videem zde)

Spotlight Aktuálně.cz - Darja Stomatová

Spotlight Aktuálně.cz – Darja Stomatová | Video: Tým Spotlight

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.