Aktual.: 23.07.2025 11:08

Praha – Omezit byrokracii kvůli lepšímu využití potenciálu českého výzkumu a pomoci mladým vědcům má nový zákon, který schválil Senát, stejně jako související novely dalších norem. Zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí má podle vlády také posílit etické zásady ve vědecké práci. Normy nyní dostane k posouzení prezident.

K zavedení nových pravidel do praxe by měl podle ministra pro vědu Marka Ženíška (TOP 09) pomoci odklad účinnosti celého zákona na počátek roku 2027, přičemž některá ustanovení budou účinná už během příštího roku a některá až od roku 2028. Ministr k námitkám kritiků normy uvedl, že všechny připomínky k zákonu se podařilo vyjasnit.

„Jde o systematickou podporu vědy a výzkumu,“ zdůraznil potřebu nového zákona po 23 letech předseda školského výboru Jiří Růžička (za TOP 09). Norma by podle něj mohla pomoci udržet v Česku mladé talentované vědce. Přijetí normy podle něj podpořil i předseda Rady vysokých škol Tomáš Kašparovský.

Nový zákon, který má nahradit původní pravidla z roku 2002, má zjednodušit administraci výzkumných projektů, zajistit otevřený přístup k vědeckým informacím a datům či zavést systém hodnocení účelové podpory a opatření k posílení spolupráce mezi veřejným a soukromým sektorem. Podle Ženíška se návrh týká více než 180 institucí včetně vysokých škol.

Novinkou v zákoně je začlenění transferu znalostí jako systémového prvku. Výzkumné organizace i poskytovatelé podpory nově budou muset mít strategii, jak vědecké poznatky převádět do praxe, například formou licencí, spin-off firem nebo spolupráce s podniky.

Zákon s ohledem na zkušenosti z covidové pandemie umožní vládě v naléhavých případech připravit specifický program podpory výzkumu ve zrychleném režimu. Zavádí také povinnost výzkumných organizací řídit rizika a zamezit zneužití výsledků výzkumu v rozporu s českými bezpečnostními zájmy. Hodnocení programů účelové podpory se bude více zaměřovat na reálné dopady a efektivitu vynaložených peněz.

Nová úprava zavádí pojem výzkumník v rané fázi kariéry, což umožní pro tyto pracovnice a pracovníky zavést zvláštní programy. Součástí návrhu je podpora rozvoje mezinárodní spolupráce ve výzkumu, která zahrnuje zlepšení koordinace mezi ministerstvy a posílení role státních institucí jako poskytovatelů výzkumné podpory. Norma má také usnadnit prodej licencí a poskytovateli dát vedle dotací možnost bezúročné půjčky.

Doprovodná novela dalších zákonů poskytne zřizovatelům právo založit veřejnou infrastrukturní instituci, jejímž hlavním posláním by bylo zajišťování infrastruktury pro výzkum a vývoj. Akademie věd bude moci zřídit nadaci za účelem naplňování poslání této vědecké instituce a přispívání k pěstování a rozvoji vědy v Česku.

Podíl.