Itálie bude zvláštní partnerskou zemí na Dnech NATO v Ostravě v druhé polovině září. Italské letectvo má asi pět stovek letadel a vrtulníků a podílí se na protivzdušné obraně, kybernetické bezpečnosti a vesmírném programu Severoatlantické aliance. S českými protějšky by se piloti mohli podělit třeba o zkušenosti se stíhačkami F-35.
V ohledu letectva patří Itálie k nejsilnějším v Evropě. Pravidelně se podílí na misích Severoatlantické aliance a disponuje širokým spektrem strojů – včetně stíhacích, průzkumných i transportních letadel.
„Diverzifikace, různorodá zkušenost, ale i mohutnost leteckého parku, který čítá stovky letadel a zahrnuje i tisíce lidí, které jsou v oboru zaměstnány, jsou rozhodně přínosem pro Českou republiku,“ říká český velvyslanec v Římě Jan Kohout.
„Naší velkou výhodou je, že můžeme létat na různých strojích a ocenit vlastnosti každého z nich,“ zmiňuje obdobně také vedoucí testovacích pilotů Stefano.
Testování letadel probíhá na základně Pratica di Mare nedaleko Říma, která je největší leteckou základnou v Itálii a druhou největší v Evropě. Kromě výcviku pilotů slouží také ke školení dispečerů a vývoji programů spojujících letectvo s vesmírnými projekty.
Cvičení s Eurofightery i F-35
V poslední době tu probíhá cvičení stíhaček Eurofighter, Itálie ale disponuje také čtyřmi desítkami letounů F-35, které pořizuje také Česko. Itálie jich má proti českým čtyřiadvaceti objednaných celkem 115. „Je to skvělý stroj, hlavně díky výjimečným senzorům a schopnosti pozorování. Má neuvěřitelné taktické schopnosti, i technologické přístroje jsou velmi vyspělé,“ popisuje pilot Mattia.
Srovnání obou letounů se ale piloti brání. „Jsou to odlišná letadla pro odlišné mise. F–35 má velkou převahu ve vzduchu, především v útočné oblasti, Eurofighter nahrazuje částečně stíhačky F-104,“ vysvětluje Stefano.
Obě stíhačky, včetně několika dalších, představí Itálie v září na dnech NATO v Ostravě. České ministerstvo obrany si od italské účasti slibuje i získání důležitých poznatků a zkušeností s budováním letecké flotily.