
Aktual.: 25.07.2025 16:03
Zlín – Život zakladatele obuvnického impéria Tomáše Bati (1876 až 1932) chce zachytit nový hraný film. V kinech by se mohl objevit za dva roky. Tvůrci chtějí podpořit hrdost na národní dějiny i podnikatelského ducha, sdělil ČTK v tiskové zprávě jejich zástupce. Hlavní roli Tomáše Bati by měl ztvárnit Martin Hofmann, režie se ujme umělecký šéf Dejvického divadla Jiří Havelka, který natočil například snímky Vlastníci a Zahradníkův rok.
Film je projektem dvou Baťových obdivovatelů, producenta a střihače Adama Dvořáka a zlínského rodáka, ekonoma a právníka Adama Páleníčka. Baťa představuje podle Páleníčka nejinspirativnější byznysový příběh československých dějin. „Je to fenomenální success story. Pocházel z velmi chudých poměrů, přesto se sám vypracoval až na vrchol. Se svou obuví prorazil i na mnoha místech světa, čímž dělal skvělou reklamu celému Československu. Zároveň se nadstandardně staral o své zaměstnance i Zlín, takže byl průkopníkem toho, co dnes nazýváme sociální odpovědností firem,“ uvedl Páleníček. „Neměli bychom tudíž vzhlížet jen k zahraničním podnikatelským hvězdám typu Steva Jobse, v Baťovi máme vlastní plnohodnotný vzor. Chceme proto připomenout jeho příběh a skrze něj posílit hrdost na naši historii. Zároveň bychom rádi zejména u mladší generace podpořili touhu začít podnikat a uspět poctivou cestou i v současnosti,“ uvedl Páleníček. Podle Dvořáka symbolizuje Baťa nejen pracovitost a cílevědomost, ale i nezdolnost.
Režiséra Havelku pojí k Baťovi i rodinná historie. „Můj děda se u Bati vyučil pedikérem a pracoval dole na Václavském náměstí. Pro něj Baťa znamenal hodně. Víc než značku, víc než firmu. Bylo to přihlášení se k určitému životnímu stylu a způsobu myšlení, k naději,“ uvedl Havelka.
Filmová pocta Baťovi se bude natáčet ve Zlíně, některé scény také jinde v Česku i zahraničí. „Zlín je jedinečný svou architekturou, ale většina města už nevypadá jako v Baťově éře. Takže to nejtěžší, s čím se budeme potýkat, je schopnost zrekonstruovat či napodobit dobové prostředí tak, aby vše působilo co nejvíc autenticky,“ uvedl Dvořák.
Rozpočet snímku tvůrci odhadují na sto milionů korun. Zhruba polovinu chtějí pokrýt z filmových fondů a pobídek. Zbytek se snaží získat od soukromých dárců. „Na první vývojovou fázi nám poskytly prostředky Státní fond kinematografie a Zlín film office. V současnosti vedeme diskuse s řadou firem a jedinců, kterým je naše téma blízké a zvažují jeho podporu. Kromě toho vedeme diskuse taky s potenciálními zahraničními partnery ze Slovenska, Indie či Kanady,“ uvedl Páleníček.