Události: Ženy Islámského státu v syrském táboře (zdroj: ČT24)

Turecko shromažďuje vojáky u hranic se Sýrií. Podle Kurdů, kteří sever země kontrolují, může Ankara v nejbližších dnech na oblast zaútočit. Vedení syrských Kurdů varuje, že by konflikt mohl posílit takzvaný Islámský stát (IS). Štáb ČT navštívil tábor žen islamistů i věznici, kde jsou členové této teroristické organizace drženi v naprosté informační izolaci.

V prvních chvílích se ženy džihádu bojí mluvit na kameru a po celou dobu štáb ČT doprovází ochranka tábora. „Ženy se živí prostitucí, berou drogy. Aby nedělaly špatné věci, přijaly islám. Na islámu nic děsivého není,“ řekla Muslima, žena bojovníka IS z ruského Dagestánu.

Tvrdí, že o zvěrstvech islamistů nevěděla. Teď má prý ale informace z televize. Podle kurdských sil panuje v táboře neklid. „Nakupují tašky, do kterých si skládají své věci. Připravují všechno na chvíli, kdy budou moci utéct,“ popsal Rašíd, ředitel tábora Rož.

Tábor leží na trojmezí mezi Irákem, Tureckem a Sýrií na území syrského Kurdistánu. Žije tady sedm tisíc žen a dětí Islámského státu. Většina z nich pochází ze zahraničí. „Jsme rádi, že Bašár Asad odešel, ale i tak si ho vzalo Rusko. Takové by měli zabít!“ prohlásila žena bojovníka IS z Ázerbájdžánu.

Podle ředitele tábora Rašída si na počátku Rusko ženy bralo, pak už chtělo jenom děti a zbylé ženy nechalo na místě.

Jedním z problémů podle kurdských milic v takových táborech je to, že děti často přebírají ideologii matek Islámského státu. Právě proto je posílají do rehabilitačních center.

Vězni nevědí, co se v zemi děje

Věznění islamisté jsou jedním z důvodů, proč se Rusko a USA snaží zůstat na území syrského Kurdistánu. Kolonu amerických obrněnců viděl štáb ČT na cestě z tábora do Kámišlí, kde na mezinárodním letišti stále zůstávali Rusové.

„Je to časovaná bomba. Před několika dny spící buňky islamistů zaútočily na jednu z našich věznic v Rakká,“ uvedl velitel SDF Ferhad Šami.

Kurdové chtějí zamezit tomu, aby se lidé, jako je například Ruslan, dostali na svobodu. Ten se k Islámskému státu přidal v roce 2017. Po celou dobu rozhovoru s ním byl v místnosti i pracovník věznice, který natáčení zaznamenával. Otázky týkající se současné situace v Sýrii byly tabu. „Kde je válka, tam je krveprolití. Zabíjejí se lidé. Ztrácíte příbuzné, majetek. Strach. Takže, ano. Tehdy jsem věděl, co se děje,“ řekl vězněný bojovník IS.

O novém vedení země ale vězni nemají ponětí. Ruslan se přitom s Frontou an-Nusrá, ze které islamistické uskupení Haját Tahrír aš-Šám (HTS) vzešlo, setkal, když se snažil přejít k Islámskému státu. „Cílem (Fronty an-Nusrá) bylo získat území, dát svobodu syrskému národu a – jak sami říkali – vést džihád,“ poznamenal.

Obavy z radikální části HTS i z návratu Islámského státu jsou něco, co zdaleka přesahuje hranice Sýrie.

Podíl.
Exit mobile version