Na festival v Karlových Varech se po letech vrátil herec Michael Douglas. Hollywoodská hvězda přijela uvést promítání digitálně restaurovaného Přeletu nad kukaččím hnízdem. Film Miloše Formana, který Douglas produkoval, slaví letos půlstoletí od premiéry.

„Je krásné tady být. Už je to mnoho let, ale je vždy potěšením se vracet,“ přiznal Douglas hned po příletu. „Je to pro mne odměna, být zde a uctít Miloše. Nemohu uvěřit, že je to už padesát let od Přeletu nad kukaččím hnízdem,“ dodal. Formanův snímek byl prvním, který hollywoodský herec produkoval.

Douglas přistál ve Varech kolem poledne. Ještě na letišti, skrytý za kšiltovku a sluneční brýle, se podepsal pár fanouškům a po zamávání nasedl do auta, aby odjel do hotelu. I tam na něj čekají příznivci. Už ve dvě odpoledne uváděl projekci Přeletu nad kukaččím hnízdem. 

Hostem Varů v souvislosti s Přeletem nad kukaččím hnízdem je i producent Paul Zaentz, synovec koproducenta snímku Saula Zaentze a také Formanův spolupracovník na titulech Amadeus a Goyovy přízraky. Právě Paul organizátory festivalu informoval o záměru Přelet restaurovat, na to navázal nápad pozvat na festival i Michaela Douglase.

Slavný americký herec se karlovarské přehlídky účastnil už v roce 1998, tenkrát právě se Saulem Zaentzem, a převzal Křišťálový glóbus za umělecký přínos světové kinematografii. Letos si žádnou novou sošku neodveze, dostal ale náhradní za tu původní, kterou místo současné ženské siluety ještě tvořila karlovarská oplatka.

Zlom pro Formana i Nicholsona

Přelet nad kukaččím hnízdem je volnou adaptací románu Kena Keseyho, který v Česku vyšel pod titulem Vyhoďme ho z kola ven. Dobrý film dělá podle Michaela Douglase téma. „Miloš Forman říkal, že je těžké udělat dobrý film z dobré knihy, protože máte představu, že by film měl být stejný, nicméně tento základní materiál je důležitý,“ podotkl ve Varech.

Definitivní zlom v kariéře znamenal Přelet pro Jacka Nicholsona, představitele rebelujícího hazardního hráče Randlea McMurphyho, který svým vzdorem proti autoritám rozvrátí přísný režim v psychiatrické léčebně.

Také Formanovi, jenž do Ameriky přišel jako výrazný představitel československé nové vlny, otevřelo nadčasové podobenství o svobodě a odporu proti kontrole cestu k další režii.

„Já i Saul jsme dělali už předtím pohovor s jinými režiséry, ale ti s námi nesdíleli naši vizi – a Miloš ji sdílel,“ vysvětlil Douglas před projekcí, proč se rozhodl dát šanci zrovna Formanovi. Ten měl tenkrát v Americe za sebou jen ne příliš komerčně úspěšný snímek Taking Off, jímž se držel ještě svých původních kořenů. I podle Dougalse byla v komedii o americké rodině znát komediálnost snímku Hoří, má panenko.

Přelet obdržel pět Oscarů – v historii cen Akademie byl teprve druhým filmem (po romanci Stalo se jedné noci z roku 1934) oceněným v pěti hlavních kategoriích: za nejlepší film (Michael Douglas a Saul Zaentz), za nejlepší režii (Miloš Forman), nejlepší herec v hlavní roli (Jack Nicholson), nejlepší herečka v hlavní roli (Louise Fletcherová) a nejlepší adaptovaný scénář (Lawrence Hauben, Bo Goldman).

Podíl.