ŽIVĚ: Fiala se Stanjurou hodnotí hospodaření státu (zdroj: ČT24)

Premiér Petr Fiala a ministr financí Zbyněk Stanjura (oba ODS) představují výsledky hospodaření státu v loňském roce. Státní rozpočet loni skončil ve schodku 271,4 miliardy korun, oznámilo ministerstvo financí. Návrh rozpočtu na loňský rok počítal původně se schodkem 252 miliard korun, v říjnu ale sněmovna plánovaný deficit zvýšila o třicet miliard korun kvůli dopadům zářijových povodní. Tématu se budou věnovat také pondělní Události, komentáře s ministrem Stanjurou, předsedkyní poslaneckého klubu ANO Alenou Schillerovou a místopředsedou rozpočtového výboru poslanecké sněmovny Janem Hrnčířem (SPD).

Stanjura dříve uvedl, že je přesvědčený, že se schodek podaří dodržet. „Na druhou stranu si myslím, že vláda čekala rychlejší konsolidaci veřejných financí,“ sdělil ve vysílání ČT24 redaktor Petr Vašek. V minulém roce začal platit konsolidační balíček, úspory však podle Vaška pohltily do velké míry nové výdaje.

Zákon o státním rozpočtu na rok 2024 počítá po říjnové novelizaci, která v důsledku povodní zvýšila výdaje o 30 miliard korun, s příjmy 1,94 bilionu korun a výdaji 2,22 bilionu korun. Kvůli povodním vláda také zvýšila plánovaný schodek, původně chtěla minulý rok hospodařit s deficitem 252 miliard korun.

Studio ČT24: Hospodaření státu v loňském roce (zdroj: ČT24)

S dodržením plánovaného deficitu počítá i opozice. Zajímá ji ale, jestli kabinet vyplatil celých slibovaných třicet miliard na pomoc po povodních. „Musíme samozřejmě pohlídat, že si s nimi vláda nedělá, co chce, že si je nepoužívá někam jinam, protože jí to nevyšlo,“ poznamenala na konci roku předsedkyně poslanců ANO Alena Schillerová.

Podle Vaška vláda z dalších priorit dodržela předvídatelné výdaje na zdravotnictví, zatímco výdaje do vzdělávání se podařilo dodržet jen částečně. „Jestli vláda za něco v prosinci utrácela, byly to platby za velké zbrojní zakázky. Během jediného měsíce vzrostly výdaje ministerstva obrany o 60 miliard korun,“ říká k dodržení závazku vydávat dvě procenta HDP na obranu.

Co se týká výběru daní, podle Vaška se dařilo poměrně dobře vybírat sociální pojištění a DPH, naopak se příliš nepovedlo vybírat daně z příjmu právnických osob. „Je tam propad asi o dvacet miliard korun,“ sděluje Vašek.

Podíl.