Tisková konference k politice ministerstva spravedlnosti týkající se obětí trestných činů (zdroj: ČT24)

Ministerstvo spravedlnosti na tiskové konferenci uvedlo, že práva obětí trestných činů jsou jednou z jejích priorit. Večer pak před sídlem resortu proběhne demonstrace Světlo pro oběti znásilnění. Organizátoři protestu chtějí upozornit na případ, kdy muž opakovaně znásilňoval nevlastní dceru, přičemž krajský soud v Brně mu uložil za několik let trvající sexuální zneužívání podmínku. Podmíněné tresty za znásilnění uložily soudy od roku 2016 více než polovině odsouzených.

Ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že kontroverzní případ opakovaného znásilnění dívky prověřuje, poté prý zváží další postup. „Nemáme písemné vyhotovení rozsudku,“ prohlásil ale náměstek ministra spravedlnosti Antonín Stanislav (ODS). Připomněl některé kroky, které již byly zavedeny, například redefinice trestného činu znásilnění.

Šéf resortu Pavel Blažek (ODS) chce přezkoumat, zda nebyl porušen zákon, a případně podá stížnost k Nejvyššímu soudu. Rozsudek si vyžádalo také Nejvyšší státní zastupitelství v Brně, které zváží podání dovolání.

Dívka popsala, že se dlouhodobě potýká s psychickými problémy. V současnosti je hospitalizována na psychiatrii po pokusu o sebevraždu.

Na tiskové konferenci vystoupil kromě Stanislava také náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák (STAN). Ten řekl, že je namístě klást otázky, jak funguje soudní systém v České republice, nemá se ale zapomínat na princip nezávislosti justice. Za důležité označil, aby se obětem dostávalo od začátku odborné pomoci, jak psychologické, tak právní, či aby nedocházelo k jejich sekundární viktimizaci. „Chceme navrátit důvěru obětí ve fungování systému,“ shrnul.

Dále promluví ředitel odboru odškodňování Jakub Severa nebo zastupující ředitel odboru soudních znalců a tlumočníků Radomír Čujan.

Demonstrace pro oběti

Demonstraci Světlo pro oběti znásilnění organizují česká pobočka Amnesty International a organizace Konsent. Podle výkonné ředitelky Konsentu Johanny Nejedlové nefunguje správně v případě obětí sexuálních trestných činů celý systém české justice.

„Analýza organizace Profem ukazuje například to, že padesát procent případů znásilnění končí rozsudkem, který uděluje podmínečný trest. Za nás je tohle něco, co obětem ukazuje, že nemá smysl to, co se jim stalo, hlásit na policii, snažit se najít spravedlnost. Chceme po ministrovi spravedlnosti a celém ministerstvu, aby se na ten systém podívali a pokusili se ho napravit,“ řekla ČT. Vidí například problém v tom, že se soudci a soudkyně v Česku nemusí k tomuto tématu povinně vzdělávat.

Podíl.
Exit mobile version