ŽIVĚ: Schůze sněmovny (zdroj: ČT24)

Poslanci by se na úterní odpolední schůzi mohli zabývat předlohami o lepší ochraně obětí domácího násilí a o zjednodušení a zrychlení rozvodu včetně úpravy opatrovnického řízení. V úvodním kole je také například vládní návrh zákona o podpoře bydlení, který má ochránit lidi ohrožené bytovou nouzí. Poslanci si odhlasovali možnost večerního i nočního jednání. Prodloužení jednacího dne prosadila koalice kvůli debatě o podobě programu schůze. Ta trvá zatím přes dvě hodiny a vystoupili při ní opoziční řečníci z hnutí ANO Andrej Babiš, Alena Schillerová a Karel Havlíček, stejně jako Tomio Okamura a Radim Fiala z SPD.

Poslanci by se měli zabývat i rozšířením okruhu osob oprávněných iniciovat řízení o vydání osvědčení účastníka odboje proti komunismu. Jde o jedno z opatření k narovnání situace stárnoucích disidentů. Na základě osvědčení stát vyplácí jednorázový příspěvek, nově se jím řídí případné narovnání penzí. Vláda navrhla, aby dolní komora schválila tuto předlohu zrychleně už v prvním čtení.

Ochrana obětí domácího násilí a zjednodušení rozvodů je cílem dvojice vládních novel občanského zákoníku. V prvním případě v něm má přibýt výslovné a jednoznačné vymezení domácího násilí, což má zajistit, že policie, justice i intervenční centra budou postupovat v obdobných případech jednotně. Takzvaná rozvodová předloha mimo jiné ruší požadavek na zjišťování příčin rozvratu manželství a také slučuje rozvodové a opatrovnické řízení do jednoho. Rovněž výslovně zakotvuje zásadu nepřijatelnosti tělesného trestání dětí.

Sněmovna by také mohla naplnit členy vyšetřovací komisi k loňské tragické střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

V úvodu jednání složila slib trojice nových poslanců opozičního hnutí ANO. Kamila Bláhová, Jaromír Dědeček a Miroslav Samaš nahradili v dolní komoře zvolené europoslance ANO Jaroslava Bžocha, Kláru Dostálovou a Jaroslavu Pokornou Jermanovou, kteří se vzdali sněmovního mandátu koncem června.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.