ŽIVĚ: Jednání Poslanecké sněmovny (zdroj: ČT24)

Poslanci ve čtvrtek pokračují v projednávání koaličního návrhu na zavedení možnosti korespondenční volby pro české občany žijící v zahraničí. Mimořádná schůze svolaná z podnětu vládního tábora se zabývá druhým čtením volební novely, v níž mohou podávat pozměňovací návrhy. Poslanci si kvůli předpokládaným průtahům schválili jednání přes noc, již první projev Andreje Babiše (ANO) byl obstrukční. Je možné, že schůze bude pokračovat také v pátek.

Již na úvod mimořádné schůze si poslanci na návrh Marka Bendy (ODS) odhlasovali, že jednání bude pokračovat i po 21. hodině. „Myslím, že všichni čekáme, že dnešní den nebude úplně krátký,“ řekl při zdůvodnění návrhu. Podle informací ČTK z dopoledního jednání sněmovního širšího vedení by však čtvrteční jednací den mohl skončit kolem páteční jedné hodiny ranní. Schůze by měla pokračovat od pátečních devíti hodin.

Ještě před schvalováním návrhu programu mimořádné schůze s jediným bodem se o slovo přihlásilo sedm řečníků s právem přednostního vystoupení, kteří mohou mluvit o čemkoli. Jako první přistoupil k řečništi předseda ANO Andrej Babiš.

Babiš u řečnického pultu kritizoval vládu

Podle něj si chce vládní koalice korespondenčním hlasováním zajistit lepší volební výsledky. Neexistuje navíc podle něj garance, že půjde o svobodné hlasování, uvedl v úvodu projevu, ve kterém se však následně soustředil zejména na kritiku koalice. Vláda je podle něj od listopadu 1989 „nejhorší, nejprolhanější a totálně neschopná“.

Vládě například vyčetl, že „vzala důchodcům, co mohla“. Babiš připomenul, že v listopadu 2022 premiér a předseda ODS (Petr) Fiala sliboval, že jeho vláda hranici věku pro odchod do starobního důchodu nezvýší, aby poté možnost posunu této hranice nad 65 let věku zahrnula do návrhu své důchodové reformy. Poukázal také na to, že kabinet loni snížil valorizaci penzí. Podle Babiše mohlo výši penzí zajistit zachování výnosů ze zrušené elektronické evidence tržeb. Podle kabinetu byl však systém EET nerentabilní.

Babiš také prohlásil, že vláda nesplnila žádný z předvolebních koaličních slibů a propaguje kroky, které prosadil předchozí kabinet. „Vy se chlubíte jenom naší prací,“ prohlásil bývalý premiér ve vystoupení, které trvalo zhruba dvě a půl hodiny. „Tahle parta neplní ani předvolební program a ani povolební program, prostě neplní vůbec nic,“ dodal Babiš, který v jiné části projevu řekl, že současná vláda žádný program nemá.

Vláda podle předsedy ANO též nezabránila vysoké inflaci. „Všechno za vás zdražilo minimálně o 30 procent, v kumulaci od roku 2021,“ obvinil kabinet. Na koalici SPOLU se obořil i kvůli tomu, že zparodovala slogan hnutí „Česko, pro tebe všecko“ záměnou názvu ČR za Rusko. „Nám je to úplně jedno, dávejte si tam, co chcete,“ uvedl. Podle některých představitelů strany jde o neetickou, lživou a podlou antikampaň, která si nic nezadá s hybridními útoky kremelských propagandistů.

Expremiér si tradičně postěžoval na média, která podle něho manipulují s fakty v neprospěch ANO a ve prospěch koaličních stran. „Dělají účelové citace z minulosti. Věci, které by měli říkat, zamlčují,“ řekl Babiš. „Všechny debaty byly proti nám,“ dodal předseda ANO. V souvislosti s červnovými volbami do Evropského parlamentu brojil Babiš též proti ekologickým plánům EU nebo proti migračnímu paktu EU.

Schillerová proti zdanění tichého vína, Havlíček kritizoval Novotného

Po Babišovi se k řečnickému pultu postavila předsedkyně poslanců hnutí Alena Schillerová, která apelovala na koalici, aby nezatěžovala tiché víno spotřební daní. Návrh by podle ní ohrozil třicet tisíc pracovních míst v českém vinařství a podpořil růst černého trhu.

Po ní promluvil místopředseda sněmovny za ANO Karel Havlíček, který apeloval na premiéra Fialu, „aby se kategoricky distancoval“ od provokativních a vulgárních výroků starosty Řeporyjí Pavla Novotného (ODS). Podle Havlíčka jde o „nebezpečné individuum s psychopatickými sklony“ a „vše nasvědčuje tomu, že jedná pod návykovými látkami“.

Mezi Havlíčkem a Novotným v posledních dnech proběhla v médiích a na sociálních sítích slovní roztržka. „Nečekal jsem, že malý pinďour starosty z Řeporyjí udělá velké divadlo,“ řekl Havlíček, který si za to vysloužil pokárání od předsedající schůze.

Okamura se vymezil proti migračnímu paktu

Hned dvě přihlášky podal podle oznámení předsedkyně sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) lídr SPD Tomio Okamura. Využil svého přednostního práva ke kritice unijního migračního paktu a vlády, kterou vinil v souvislosti s tímto balíčkem z vlastizrady.

„Migrační pakt je katastrofa pro Českou republiku a další podraz Fialovy vlády na naše občany,“ hřímal Okamura. Pozastavoval se nad tím, že Česko nebylo při unijním schvalování migračních pravidel proti, při potvrzování finálního znění se ale zdrželo. „Je to úplně otřesné, do čeho jste nás uvrtali,“ prohlásil lídr SPD. Návratová politika je podle něho fikcí. „Jak chcete vracet milion migrantů ročně, kteří sem přicházejí?“ tázal se. Fialu, podle kterého Česko patří ke skupině států důrazně čelící migraci, označil Okamura za „notorického lháře a politického podvodníka“.

Lídr SPD se věnoval také ruské vojenské agresi vůči Ukrajině. Konflikt by se měl podle něho ukončit zastavením dodávek zbraní napadené zemi.

V lednovém úvodním kole debaty o volební novele trval Okamurův obstrukční projev téměř jedenáct hodin bez přestávky.

S přednostním právem chtějí vystoupit rovněž předseda poslanců SPD Radim Fiala a místopředsedkyně sněmovny Klára Dostálová (ANO) a Olga Richterová (Piráti).

I přechozí projednávání zákona provázely obstrukce

Korespondenční volbu ze zahraničí by podle předlohy mohli využít čeští občané, kteří budou zapsáni u místně příslušného zastupitelského úřadu do voličského seznamu. Návrh se týká prezidentských, sněmovních a evropských voleb. Poprvé by Češi v cizině mohli podle předlohy hlasovat dopisem už v příštích řádných volbách do sněmovny v roce 2025.

Úpravu některých parametrů korespondenční volby už navrhl ústavně-právní výbor. Koalice s opozicí se ale nadále neshodují v pohledu na její soulad s ústavou. Opoziční hnutí ANO a SPD tvrdí, že hlasování poštou může být v rozporu s principy tajné, svobodné a osobní volby. Úvodní sněmovní debata o návrhu na plénu zabrala i kvůli opozičním obstrukcím šest jednacích dnů a trvala zhruba 63,5 hodiny čistého času.

Právní výbor například chce, aby se hlasy z ciziny započítávaly do čtyř největších krajů místo dvou, což by mělo snížit jejich vliv na rozdělování mandátů. I v případě, že by volič odhlasoval poštou, měl by právo volit později osobně na zastupitelském úřadu. Hlas zaslaný poštou by se v takovém případě vyřadil, a tedy nezapočítal. Opatření souvisí s možným ovlivňováním voliče při korespondenčním hlasování jeho okolím.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.