Aktualizace: 24.06.2024 20:04

Praha – Na Pražský hrad dnes večer dorazil argentinský prezident Javier Milei, přivítala ho česká hlava státu Petr Pavel. Jednat budou o vzájemných vztazích i o globální bezpečnosti. Společné setkání poté krátce zhodnotí pro média, briefing bude bez možnosti novinářských dotazů.

Na Hradčanském náměstí na příjezd argentinské hlavy státu čekala zhruba stovka lidí. S Pavlem posléze neobvykle dlouho Milei hovořil u Matyášovy brány. V delegaci kromě zástupců zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky byli vládní zmocněnec pro rekonstrukci Ukrajiny Tomáš Kopečný, náměstek ministryně obrany Daniel Blažkovec nebo náměstek ministra zahraničí Jiří Kozák.

Pavel s Mileiem budou jednat o politické situaci v Argentině, ale i o globální bezpečnosti či bilaterálních vztazích včetně obchodu. Argentina je pro Česko čtvrtým nejvýznamnějším exportním trhem v Latinské Americe. Pro české firmy je zajímavá v energetice, zdravotnictví, těžbě, obranném průmyslu, informačních technologiích, zemědělství či potravinářství.

Podle zahraničního odboru Kanceláře prezidenta republiky spojuje Česko a Argentinu i pohled na ruskou agresi proti Ukrajině. V jihoamerické zemi zároveň žije jedna z největších krajanských komunit na světě, která čítá až 50.000 lidí vlastnících český pas. Aktivních je také několik krajanských spolků.

Milei se dnes odpoledne setkal s premiérem Petrem Fialou (ODS). Po setkání předseda vlády novinářům řekl, že experti začnou pracovat na dohodě o zamezení dvojímu zdanění, což posílí vzájemný obchod. Státníci dále jednali o podpoře Ukrajiny napadené Ruskem i o hospodářské spolupráci.

Vpodvečer argentinský prezident vystoupil v Paláci Žofín s přednáškou ve španělštině na téma Jak na neefektivní vládu. Mimo jiné hovořil o tom, že od jeho prosincového nástupu do úřadu výrazně v Argentině klesla inflace. Jeho účast na konferenci účastníci ocenili výrazným potleskem, zatímco nedaleko paláce proti Mileiovi demonstrovala skupinka lidí.

Milei oznámil stovky opatření měnících zákony v ekonomické či sociální oblasti. Prostřednictvím radikálního úsporného programu se snaží kdysi bohatou zemi přivést zpátky na cestu růstu. Jeho vláda zrušila tisíce pracovních míst, omezila různé subvence a sociální programy. Podle Mileiových odpůrců, mezi kterými jsou levicové strany, odbory a sociální organizace, jeho reformy poškodí miliony Argentinců. 
Fiala jednal s argentinským prezidentem o podpoře Ukrajiny a vzájemném obchodu

O podpoře Ukrajiny i hospodářské spolupráci mezi Českou republikou a Argentinou dnes odpoledne v Kramářově vile jednal premiér Petr Fiala (ODS) s argentinským prezidentem Javierem Mileiem. Po setkání novinářům předseda vlády řekl, že experti začnou pracovat na dohodě o zamezení dvojímu zdanění, což posílí vzájemný obchod. Ultraliberální ekonom Milei přijel do ČR z Německa, kde se dopoledne krátce setkal s kancléřem Olafem Scholzem. 

Fiala uvedl, že se s Mileiem bavili o geopolitické situaci i mezinárodním řádu. „Jsem velmi rád, že argentinský prezident sdílí v základních pozicích podobnou pozici jako dlouhodobě já, což se projevuje v argentinské podpoře Ukrajiny. To je velmi důležité, protože Evropa potřebuje spojence,“ uvedl Fiala. Poznamenal, že osobně podporuje dohodu mezi EU a jihoamerickým sdružením volného obchodu Mercosur. V bilaterálních vztazích se státníci dohodli na společném zájmu o posilování vzájemné obchodní spolupráce v obranném průmyslu i dalších oborech. Fiala Mileiovi poděkoval za podporu Argentiny českým vědcům v Antarktidě.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.