Aktualizace: 19.01.2024 11:01

Brno – Šestatřicetiletá žena podle obžaloby loni v únoru otrávila v Jihlavě svoji matku, nalila jí do kávy metanol. Žena popřela, že by šlo o úmysl, bylo to podle ní v afektu. Podle obžaloby žena čin spáchala kvůli majetkovému prospěchu. Případem se dnes začal zabývat Krajský soud v Brně, ženě hrozí 15 až 20 let vězení, případně výjimečný trest. Ženu soud dnes ponechal ve vazbě. Hlavní líčení bude pokračovat 2. února, v plánu jsou výslechy svědků a čtení listinných důkazů.

Žena podle žalobce Jana Adama začátkem února přes web nakoupila dvě lahve metanolu. Následně při návštěvě jejího bytu nalila matce podle obžaloby 88 mililitrů metanolu do kávy, když se k ní matka otočila zády. „Pak si s ní ještě večer telefonovala, matka jí řekla, že jí není dobře, na to ale nijak nereagovala,“ popsal Adam. Matka o pár dní později zemřela. Podle žalobce se žena následně zbavila finančních závazků, a to nejméně za 200.000 Kč.

Žena přiznala, že matce do kávy metanol nalila, podle ní ale ne s cílem matku zabít, ale aby dosáhla její hospitalizace a následného léčení. Matka totiž podle ní byla alkoholička a tímto způsobem ji chtěla dostat do léčebny. Jedovatou látku podle ní ale do kávy nalila v afektu, nešlo o úmysl. Metanol na webu objednala kvůli radě, že ředidlem smíchaným s metanolem lze odstranit starou lazuru z parket. Matka nechtěla, aby se na to použila bruska, a to kvůli hluku a prachu. Když chtěly začít pracovat na parketách, zjistily, že nemají ředidlo. Metanol tak zkoušely smíchat s vodou a také s alkoholem. Matka se podle ní ale znovu opila a tak jí v afektu nalila do kávy s vodou smíchaný metanol, aby se jí udělalo špatně. „Trochu jsem jí tam toho roztoku cmrndla,“ popsala žena. Podle ní šlo ale jen o malé množství a nebylo reálné, že by matku zabila.

Z důkazů vyplynulo, že žena už měsíce před tím na internetu vyhledávala a kupovala semena jedovatých rostlin, například náprstník červený, durman obecný či rulík zlomocný. Vyhledávala například i kyanid draselný, také různé články, které se zabývaly otravami. Stáhla si i diplomovou práci s názvem Snadno dostupné jedy, vyhledávala si i texty o jedovaných rostlinách a živočiších. Žena vše dokázala vysvětlil, durman například dávala matce na uklidnění a na spaní, kyanid chtěly na očištění stříbrných mincí, ale byl prý moc drahý, a jedovaté rostliny vyhledávala proto, že psi okusovali diefenbachii.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.