Vladimir Nedošivin je po smrti. Ruský inženýr a konstruktér, který se spolupodílel na vývoji balistických raket Iskander, jedné z hojně používaných zbraní při ruské invazi na Ukrajinu, zemřel v nemocnici. Tam jej transportovali poté, co utrpěl vážná zranění při pádu ze schodů.




1:21

Ruský raketový systém Iskander | Video: Reuters

Zranění utrpěl čtyřiasedmdesátiletý konstruktér v důchodu 9. května během oslav Dne vítězství. Výročí konce 2. světové války slavil spolu s přáteli. Popíjel při tom alkohol a v jednu chvíli se rozhodl vymočit u jednoho z paneláků v ruském městě Kolomna v Moskevské oblasti; některé zdroje uvádějí, že se tak mělo stát přímo na chodbě obytné budovy. To údajně rozlítilo jednoho z nájemníků a kopl Nedošivina natolik silně, že raketový konstruktér spadl ze schodů.

K bezvládnému tělu přivolali sousedi záchrannou službu, která muže převezla do nemocnice, kde však po několika dnech zemřel. Jako příčinu smrti lékaři určili zranění, která Nedošivinovi způsobil jeho soused, 32letý instalatér Anatolij Kolobajcev. Na svém účtu na sociální síti X to uvedl ukrajinský ministr Tymofiy Mylovanov.

Ruský taktický systém Iskander, na jehož vývoji se Nedošivin podílel, dokáže vypouštět balistické rakety krátkého dosahu s doletem až 500 kilometrů. Rusko jej masivně nasadilo zejména při zahájení svého útoku na Ukrajinu v únoru 2022; během několika dní vypustili více než tři stovky takových raket, uvedla Česká televize. Ve výzbroji ruské armády Iskandery figurují od roku 2010, vývoj této platformy započal ještě v éře Sovětského svazu.

Byť v případu Nedošivinova úmrtí jde nejspíš o souhru nešťastných náhod, vzdáleně připomíná už takřka „tradiční“ styl ruských speciálních služeb. Není totiž nijak neobvyklé, když někdo nepohodlný režimu prezidenta Vladimira Putina vypadne z okna a zabije se. Od vypuknutí ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 řady ruských elit postupně řídnou, mnohdy se takové incidenty přihodí lidem, kteří jasně vyjádří svůj nesouhlas s válkou proti sousední zemi či dokonce proti samotnému Putinovi.

Pád z okna nepřežili například někdejší náměstek ministra státní bezpečnosti Pjotr Kučerenko, předseda představenstva ropné společnosti Ravil Maganov, který vypadl z okna Ústřední klinické nemocnice v Moskvě, či Dmitrij Pawochka, manažer několika velkých ruských společností, včetně vesmírné korporace Roskosmos. Jedním z nejkřiklavějších je případ otravy Putinova odpůrce Alexeje Navalného, kterého nakonec umučili ve vězení, zemřel v únoru 2024. 

Smrtící ruka režimu však brala život i lidem, kteří mu sloužili. Na seznam takových případů patří také náhlé úmrtí Pjotra Kučerenka, vysokého ruského úředníka a někdejšího náměstka ministra pro státní bezpečnost, jenž náhle onemocněl v průběhu letu z Kuby do Ruska. Kučerenko veřejně kritizoval ruskou okupaci Ukrajiny. „Náhlou a předčasnou smrtí“ skončil život generála Alexeje Maslova – bývalý vrchní velitel ruských pozemních sil a někdejší ruský zástupce při NATO zemřel ve vojenské nemocnici v prosinci 2022, jak upozornil list The Paper.

Podíl.
Exit mobile version