Komerční prezentace Aktual.: 14.08.2024 16:12

Praha – V Česku je kvůli dlouhotrvajícímu suchu nedostatek sena, zemědělcům dochází zásoby a seno tak musí dokupovat. Za balík ale oproti loňskému roku zaplatí až o 1000 korun více. Vyplývá to z informací, které ČTK poskytl Zemědělský svaz ČR. Sklizeň pícnin na orné půdě, které zahrnují i travní porosty a pastviny, klesá podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) od roku 2020, loni zemědělci posekali meziročně o 6,7 procenta tun pícnin méně. Svaz očekává snížení i v letošním roce. Pokud bude nedostatek přetrvávat, může to vést k problémům s výživou a snižování počtu zvířat, tvrdí.

„Nedostatek vede k tomu, že někteří zemědělci jsou nuceni seno dokupovat, aby zajistili dostatečné zásoby krmiva pro svá zvířata,“ uvedli zástupci svazu. Letos v srpnu podle údajů svazu vyjde balík sena na 1500 až 2000 korun, loni stál 1000 až 1300 korun.

Zemědělci ještě zásoby sena podle svazu mají, pokud jim ale dojdou, budou muset dokupovat i na zahraničním trhu. „Seno je zatím možné sehnat na českém trhu, ale jeho ceny jsou vysoké a dostupnost omezená. Kvůli nedostatku na domácím trhu je však pravděpodobné, že farmáři budou muset seno nakupovat i ze zahraničí, zejména z Německa nebo Rakouska, kde jsou však ceny ještě vyšší,“ uvedl svaz.

Travních porostů podle zemědělců letos už více nebude. „První seč byla nadprůměrná, kvalita místy horší, vzhledem k vydatným a častým dešťům nestačili někteří dobře usušit. S druhou sečí se zatím nepočítá, tráva vlivem dlouhodobého sucha a vysokých teplot zaschla,“ řekla za svaz Martina Boková.

Ředitel pro strategii Verdi fondu farem Tomáš Trávníček očekává opačný vývoj v produkci sena, pícnin se podle něj sklidí dostatek. Zároveň ale doplnil, že pokud budou přetrvávat vysoké teploty, negativně to ovlivní výživové hodnoty sena.

„Přestože pastviny mohou nabídnout dočasné řešení, nejsou plnohodnotnou náhradou sena, což může vést k problémům s výživou a snížením produkce. Během krize mohou být zemědělci nuceni přistoupit k nouzovým opatřením, včetně snižování počtu zvířat,“ doplnil svaz.

Agrární komora vyhodnotila první letošní senoseč jako průměrnou, stejně jako cenu za balík sena. „Zaznamenali jsme však značné rozdíly i v rámci okresů, na kvalitu sena má velký vliv stav vody v půdě,“ uvedla její mluvčí Barbora Pánková.

Podle ČSÚ dosáhla loni plocha pícnin na orné půdě 464.595 hektarů a výnos činil 9,3 tuny na hektar, meziročně se výnos snížil o šest procent. Sklizeň pícnin postupně klesá od roku 2020. Svaz očekává, že trend bude pokračovat i v letošním roce, především kvůli suchu. Trávníček tvrdí, že snižování souvisí s poklesem živočišné výroby, shodne se na tom i s Pánkovou.

Například počet skotu podle dat Českomoravské společnosti chovatelů letos v červnu klesl oproti minulému roku z 1,47 milionu na 1,45 milionu. Meziročně méně je také ovcí nebo koz, více bylo letos v květnu naopak prasat, a to zhruba o 50.000.

 

Podíl.
Exit mobile version