Aktualizace: 13.02.2024 15:54

Varšava/Praha – Zemědělské organizace střední a východní Evropy vyzvaly zemědělce k protestům proti agrární politice Evropské unie. V tiskové zprávě to dnes oznámila česká agrární komora, podle které se mají hromadné demonstrace konat 22. února. Slovenská zemědělská a potravinářská komora (SPPK) ČTK informovala, že v tento den její členové vyjdou do ulic a na hranice. Zemědělci v poslední době protestují v mnoha evropských zemích kvůli nesouhlasu s unijní Zelenou dohodou pro Evropu, jejímž cílem je dosáhnout klimatické neutrality sedmadvacítky do roku 2050. Zemědělci upozorňují také na rostoucí náklady nebo na podle nich neférovou zahraniční konkurenci.

Zemědělské delegace v pondělí a dnes o problémech spojených s unijní politikou a jejími dopady na zemědělství jednali v polských Otrenbusech na jihozápadním okraji Varšavy s eurokomisařem pro zemědělství Januszem Wojciechowským. Organizace z Česka, Slovenska, Maďarska, Polska, Litvy a Lotyšska podle české agrární komory předaly komisaři své požadavky. Ty zahrnují kompenzace zemědělcům za dodržení nových pravidel souvisejících s ochranou životního prostředí, úlevy v oblasti byrokracie a zpřehlednění dotačního systému, a také lepší regulaci ukrajinské produkce mířící na unijní trh.

Zemědělské organizace zároveň vyzvaly k uspořádání protestních jízd k hraničním přechodům, kde se zemědělci setkají se svými kolegy z dalších zemí.

„Pokud Evropská komise nepředloží plán k reálnému řešení těchto problémů obratem, budou se tyto akce u hraničních přechodu opakovat,“ uvádí česká agrární komora v tiskové zprávě, podle které se také schyluje k masivním protestům na republikové úrovni.

„Jedině společnou koordinací našich požadavků a společným postupem máme šanci upozornit na zoufalou situaci, v níž se evropské zemědělství momentálně nachází, a vytvořit tlak na evropské i české politiky,“ uvedl prezident agrární komory Jan Doležal.

Do protestů se zapojí slovenští farmáři a potravináři. „Slovenská zemědělská a potravinářská komora podpoří protestující evropské zemědělce a potravináře. Dnešním dnem tak začínáme s přípravou protestu, který bude na několika místech země,“ uvedla SPPK.

Slovenský ministr zemědělství Richard Takáč kritizoval některé postupy a plány EU v oblasti zemědělství. Listu Pravda ministr dříve také řekl, že případné protesty slovenských farmářů podporuje a je připraven se postavit do jejich čela.

Demonstranti žádající lepší podmínky pro zemědělce v posledních týdnech komplikovali dopravu a blokovali hranice mimo jiné ve Francii, Německu, Polsku, Rumunsku, Španělsku či Portugalsku. Protesty souvisí nejen se snahou Evropské unie vypořádat se změnou klimatu, ale i s otevřením trhu pro levné ukrajinské produkty, což má pomoci Ukrajincům čelícím ruské vojenské agresi.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.