Aktualizace: 27.01.2024 22:05

Řím/Tel Aviv/Londýn//Berlín/Ženeva – Po Spojených státech, Kanadě či Austrálii dnes oznámily pozastavení financování úřadu OSN pro palestinské uprchlíky (UNRWA) také Itálie, Británie, Finsko či Nizozemsko. Píše to agentura Reuters. Žádné nové fondy nepošle UNRWA ani Německo, které patří k největším dárcům tomuto úřadu, a se schválením peněz počká i Švýcarsko. Země se pro tento krok rozhodly poté, co Izrael obvinil některé pracovníky UNRWA, že se zapojili do teroristického útoku palestinského militantního hnutí Hamás na jihu Izraele ze 7. října. Úřad OSN s nařčenými spolupracovníky ukončil smlouvu a slíbil, že záležitost prošetří. Šéf UNRWA Philippe Lazzarini označil rozhodnutí zemí, které zastavily financování, za šokující.

Izraelská tvrzení, že se pracovníci UNRWA podíleli na útoku ze 7. října, označilo britské ministerstvo zahraničí za šokující. „Spojené království dočasně pozastavuje jakékoliv budoucí poskytnutí prostředků UNRWA, než prověříme tato znepokojující tvrzení,“ uvedlo ministerstvo.

„Do konce vyšetřování Německo v koordinaci s další i dárcovskými zeměmi dočasně nepovolí žádné nové fondy UNRWA,“ uvedlo podle agentury DPA ministerstvo zahraničí. To již dříve uvedlo, že je tvrzeními ohledně pracovníku UNRWA velmi znepokojeno. Německo patří mezi největší dárce úřadu OSN, pro který v loňském roce vyčlenilo na 200 milionů eur (4,9 miliardy korun).

Pozastavení poskytování již dohodnutých či budoucích fondů během dnešního dne oznámily i Itálie, Finsko a Nizozemsko. Švýcarsko uvedlo, že počká se schválením peněz pro UNRWA pro rok 2024, až bude mít o kauze více informací. Země poskytuje úřadu OSN každoročně zhruba 20 milionů franků (526 milionů korun).

Rozhodnutí států zastavit financování označil šéf UNRWA Lazzarini za šokující vzhledem k tomu, že se izraelská tvrzení týkají jen malé skupiny zaměstnanců úřadu, a že na ně UNRWA okamžitě reagoval. „Vyzývám země, které pozastavily své financování, aby přehodnotily své rozhodnutí, než bude UNRWA nucen pozastavit svou humanitární pomoc,“ uvedl Lazzarini.

Izraelská vláda chce „zajistit, aby se UNRWA po válce mezi Izraelem a Hamásem už neúčastnila“ řešení situace na palestinském území, uvedl šéf izraelské diplomacie Jisrael Kac na síti X. Dodal, že Izrael se bude snažit získat podporu USA, EU a dalších států k tomu, aby aktivita UNRWA v Pásmu Gazy skončila.

Kac také přivítal rozhodnutí zemí, které pozastavily financování UNRWA, a vyzval další státy k obdobnému kroku. „OSN by měla okamžitě vyhodit špičky UNRWA a zahájit nezávislé a transparentní vyšetřování,“ uvedl podle serveru The Times of Israel šéf izraelské diplomacie. Podle něj je mnoho zaměstnanců úřadu OSN členy Hamásu, kterému pomáhají při teroristických aktivitách.

„Vyzýváme země, které oznámily ukončení podpory UNRWA, aby své rozhodnutí okamžitě zrušily,“ napsal dnes na síti X generální tajemník Organizace pro osvobození Palestiny (OOP) Husajn Šejch. Tato rozhodnutí podle něj s sebou nesou velká politická rizika a ohrožují poskytování humanitární pomoci.

Lazzarini v pátek oznámil, že úřad dal výpověď svým zaměstnancům, kteří se podle Izraele podíleli na teroristickém útoku na jihu Izraele ze 7. října. UNRWA neupřesnil počet zaměstnanců a spolupracovníků, se kterými ukončil smlouvy.

„Americké ministerstvo zahraničí dočasně pozastavilo další financování UNRWA, zatímco prošetřujeme tato podezření,“ reagoval téhož dne mluvčí americké diplomacie Matthew Miller. Aktivity UNRWA jsou financovány příspěvky států. Největšími dárci byly v roce 2022 USA, Německo a Evropská unie. Pozastavení příspěvků oznámily také Kanada a Austrálie.

Své velké znepokojení vyjádřila i unijní diplomacie a Evropská komise. Zásahy do financování ale EU zatím neoznámila. Norsko prohlásilo, že bude i nadále UNRWA podporovat.

UNRWA má klíčovou roli v distribuci humanitární pomoci v Pásmu Gazy. V jeho areálech se také nachází uprchlíci, kteří kvůli bojům opustili své domovy. Podle údajů OSN pro úřad v Pásmu Gazy pracuje na 13.000 lidí. Americké ministerstvo zahraničí v pátek uvedlo, že izraelská tvrzení se týkají 12 zaměstnanců UNRWA.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.