Aktualizace: 9.05.2024 13:40

Kyjev – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes z vojenské služby propustil bývalého hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil Valerije Zalužného. Vyplývá to z nařízení zveřejněného na prezidentském webu. Úřad hlavy státu následně zveřejnil i dokument, který Zalužného oficiálně jmenuje ukrajinským velvyslancem v Británii.

Zatím není jasné, kdy se Zalužnyj nové funkce ujme. Jeho kandidaturu na post ale Zelenskyj schválil už v březnu a ukrajinská diplomacie v souvislosti s tím poslala britské straně příslušnou žádost.

Zalužnyj, který stál v čele armády do letošního února, byl propuštěn z vojenské služby „ze zdravotních důvodů“, píše se v nařízení.

Ukrajinský generál byl jmenován hlavním velitelem ozbrojených sil v červnu 2021. Pod jeho velením vojáci odolali prvotnímu náporu ruské invaze z února 2022 a během prvního roku války dobyli zpět okupované části Charkovské oblasti a také osvobodili Cherson na jihu země jako jediné oblastní centrum, které ruská vojska dokázala obsadit.

Zalužnyj byl rovněž strůjcem loňské ofenzivy, při které se ukrajinským silám podařilo jen málo proniknout silně opevněnou ruskou obranou. Následně se projevily rozdílné názory v ukrajinském vedení, zejména mezi ním a Zelenským.

Letos v únoru pak Zalužného na pozici hlavního velitele ukrajinských ozbrojených sil vystřídal Oleksandr Syrskyj.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.