Aktualizace: 9.07.2024 17:17

Washington – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes přiletěl do Washingtonu, kde začíná třídenní summit Severoatlantické aliance. Dnes večer ( v noci na středu SELČ) vystoupí s projevem ve washingtonském institutu Ronalda Reagana, informovala agentura Reuters, podle níž je cílem Zelenského návštěvy získat větší podporu pro Ukrajinu, která nadále čelí ruské agresi.

„Prezident Reagan rozuměl Sovětskému svazu a Rusku. Věděl, že svobodné země se musí s odvahou spojit vždy, když je tyranie na tahu,“ prohlásila ukrajinská velvyslankyně ve Spojených státech Oksana Markarová s odkazem na republikánského prezidenta USA z let 1981-1989.

Prezidenti a šéfové vlád 32 zemí NATO mají v rámci summitu na programu tři pracovní jednání. Jedno se týká Ukrajiny a zúčastní se ho stejně jako loni Zelenskyj. Neočekává se, že by se NATO na letošním summitu vyslovilo pro ukrajinské členství. Mnoho zemí Severoatlantické aliance chce sice prohlásit, že cesta Ukrajiny ke členství je „nezvratná“, ale členové aliance se stále přou ohledně summitové deklarace, píše Reuters.

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.