Aktualizace: 26.05.2024 11:22

Kyjev – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes vyzval k účasti na červnovém mírovém summitu ve Švýcarsku prezidenty Spojených států Joe Bidena a Číny Si Ťin-pchinga. Video s výzvou v angličtině nahrál podle agentury Reuters ve vyhořelé charkovské tiskárně, která se ve čtvrtek stala terčem ruského útoku.

Konference o míru na Ukrajině nedaleko Lucernu s účastí představitelů desítek zemí celého světa je plánována na 15. a 16. června. Zúčastní se i český prezident Petr Pavel. Cílem summitu je vypracovat mírový plán, který by byl posléze představen Rusku, které však do Švýcarska pozváno nebylo a celou akci zpochybňuje.

Zelenskyj řekl, že summit „ukáže, kdo ve světě skutečně chce konec války“. „Apeluji na lídry světa, kteří stojí stále stranou globálního úsilí Globálního mírového summitu – prezidenta Bidena, lídra Spojených států, a prezidenta Sia, vůdce Číny,“ řekl Zelenskyj. „Prosím, ukažte své vůdcovství v prosazování míru – skutečného míru, a ne jen přestávky mezi útoky,“ vyzval prezident země, která už 27 měsíců čelí ruské agresi.

Ruské síly v posledních týdnech zaznamenaly určité úspěchy na bojišti a vystupňovaly vzdušné údery na ukrajinská města. Kyjev doufá, že summit ve Švýcarsku pomůže zesílit mezinárodní tlak na ruského prezidenta Vladimira Putina, píše Reuters.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.