Aktualizace: 15.02.2024 16:10

Kyjev – Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v příštích dnech navštíví Francii a Německo. V sobotu má v plánu promluvit na Mnichovské bezpečnostní konferenci, kde se setkává řada významných představitelů mnoha zemí světa. Ukrajinský prezident mimo jiné plánuje jednání s českým prezidentem Petrem Pavlem. Informovala o tom kancelář ukrajinské hlavy státu. Ředitel odboru komunikace kanceláře českého prezidenta Vít Kolář ČTK potvrdil, že schůzka Pavla se Zelenským se připravuje.

Zelenskyj se podle své kanceláře v pátek setká ve Francii se svým protějškem Emmanuelem Macronem a v Německu s kancléřem Olafem Scholzem. S francouzským prezidentem v Elysejském paláci podepíše bilaterální bezpečnostní dohodu. Podrobnosti o ní však zatím nejsou k dispozici, očekává se, že budou zveřejněny na tiskové konferenci, píše agentura Reuters.

„Vzhledem k tomu, že ruské agresivní tažení proti Ukrajině brzy vstoupí do třetího roku, bude návštěva pro (Macrona) příležitostí znovu potvrdit odhodlání Francie a partnerů poskytovat Ukrajině neochvějnou a dlouhodobou podporu,“ uvedl v prohlášení Elysejský palác.

Očekává se, že obdobnou dvoustrannou dohodu o obraně podepíše Zelenskyj i s německým kancléřem Scholzem, informoval list Frankfurter Allgemeine Zeitung. První krok k těmto dohodám byl učiněn už na summitu NATO ve Vilniusu loni v červenci, kdy se hlavy členských států dohodly, že jednotlivé členské země podepíší bilaterální bezpečnostní smlouvy s Ukrajinou. První takovouto dohodu uzavřel Kyjev minulý měsíc s Londýnem. Británie se v ní zavázala, že poskytne Ukrajině bezodkladnou pomoc v případě, že by východoevropskou zemi znovu napadlo Rusko, připomněla dnes ukrajinská agentura Unian.

Francouzský prezident měl původně v plánu smlouvu dojednat tento měsíc na Ukrajině, cestu ale z bezpečnostních důvodů odložil. Smlouvy by podle Reuters měly nastínit rámce pro dlouhodobou vojenskou, humanitární a finanční pomoc a podporu obnovy ruskou agresí zasažené země.

Podle dvou diplomatů obeznámených s rozhovory mezi oběma zeměmi by Francie měla oznámit fond ve výši 200 milionů eur (asi pět miliard korun) na civilní projekty, které budou realizovat francouzské společnosti.

Na třídenní konferenci v Mnichově Zelenskyj v sobotu podle své kanceláře vystoupí s projevem. Na okraj setkání ho čeká řada dvoustranných jednání, kromě Pavla například s americkou viceprezidentkou Kamalou Harrisovou, dánskou premiérkou Mette Frederiksenovou či nizozemským premiérem Markem Ruttem.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.