Praha bude hostit světové fórum, které má ambici být Mnichovskou bezpečnostní konferencí či Světovým ekonomickým fórem v Davosu střední a východní Evropy. Konference Globsec se tu odehraje poprvé, předchozí ročníky se konaly v Bratislavě. Státníci, byznysmeni, respektovaní analytici či novináři se sjedou do Prahy v pátek 30. srpna, akce potrvá až do neděle.

Ještě nikdy se nestalo, aby na jednom fóru v Praze vystoupili předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, šéf jedné z největších firem světa Microsoft Brad Smith či někdejší ruský miliardář a později dlouholetý vězeň kremelského režimu Michail Chodorkovskij. 

Vedle nich sem dorazí dalších dva tisíce hostů ze sedmdesáti zemí světa. Akce takového formátu je v Praze výjimečná. Stojí za ní slovenský think-tank Globsec, jehož stejnojmenná konference představuje platformu pro výměnu názorů vlivných lidí na témata světové politiky, byznysu či vývoje technologií.

„Přijede deset hlav států a vlád a více než dvě desítky ministrů zahraničí, obrany či hospodářství. Hlavní kmen účastníků je z našeho regionu, kde se dějí důležité věci, kde vzniká nová tvář spojené Evropy,“ vysvětlil Aktuálně.cz šéf Globsecu Róbert Vass. Jedním z cílů akce je právě podtrhnout význam střední a východní Evropy pro světovou stabilitu.

Důsledky válek cítí celá planeta

Sloganem letošního ročníku fóra Globsec (zkratka z Global Security, v překladu světová bezpečnost, pozn. red.) je „Jak utišit bouři“. Titul odráží napjatou mezinárodní situaci vyvolanou ruskou válečnou agresí na Ukrajině a konfliktem na Blízkém východě, za jehož vyostřením stojí teroristický útok palestinského hnutí Hamás na Izrael loni v říjnu.

„Jejich důsledky cítí celá planeta a dopady jsou globální. Vysoká inflace, vysoké ceny, nové migrační vlny nebo růst cen jsou především důsledkem těchto válečných konfliktů. O tom budeme mluvit především,“ podotkl Vass. Podle něj je čas najít cestu z politické, ekonomické a společenské krize spuštěné ruskou invazí.

Zapojit se do debaty přijedou do Prahy také finský prezident Alexander Stubb, dánská premiérka Mette Frederiksenová, prezident pro světové vztahy firmy Meta, jež provozuje sociální síť Facebook, Nick Clegg či bývalý velitel spojenecké mise v Afghánistánu v letech v letech 2011 až 2014, americký generál ve výslužbě John Allen.

„Dohromady tvoří mix názorů, myšlenek a nápadů, který nemá na podobných akcích konkurenci. Máme taktéž regionální diverzitu a více globálních účastníků ze všech kontinentů. Mimořádně silná bude účast z oblastí krizí, ať už je to ukrajinská delegace, Blízký východ, jihovýchodní Asie a podobně,“ dodal Vass.

Odkazy na Havla, Albrightovou a Schwarzenberga

Fórum se uskuteční v hotelu Hilton, kde se v průběhu tří dní odehrají desítky tematických diskusních bloků. Hostit je budou tři pódia odkazující svými názvy na prvního českého prezidenta Václava Havla, bývalou americkou ministryni zahraničí Madeleine Albrightovou a jednu z nevýraznějších osobností české diplomacie Karla Schwarzenberga 

K otázce blízkovýchodního konfliktu vystoupí Mohammed bin Abdulaziz Al-Khulaifi, ministr vnitra Kataru, kde sídlí politické vedení Hamásu. Bývalý velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges promluví k válce na Ukrajině a jedna z viceprezidentek firmy Amazon Lucy Croninová bude diskutovat o oživení evropské ekonomiky.

Dorazí Zelenskyj a Scholz?

Mezi pozvanými hosty je na konferenci Globsec podle informací Aktuálně.cz také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, německý kancléř Olaf Scholz a čerstvý britský premiér Keir Starmer. Jejich účast však není dosud potvrzená.

Naopak pozvání odmítl turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Nejvýraznější postavou loňského ročníku byl francouzský prezident Emmanuel Macron, který je pozvaný i letos. Ten však kvůli kolizi s programem s největší pravděpodobností nedorazí.

Záštitu nad fórem převzal český prezident Petr Pavel, svým vystoupením v pátek po poledni by měl akci zahájit. „Projev prezidenta je aktuálně v přípravě. Bude se týkat témat konference, tedy především bezpečnosti a mezinárodních vztahů,“ sdělil redakci mluvčí Hradu Vojtěch Šeliga.

Z českých představitelů si vezmou slovo i premiér Petr Fiala (ODS), předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) nebo šéf společnosti ČEZ Daniel Beneš. Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude podle tiskového odboru Černínského paláce hovořit „zejména o současných globálních výzvách a podpoře Ukrajiny“.

Balkánská stopa

Ze sestavy pozvaných hostů vystupuje silné zastoupení balkánských států. Reprezentovat je bude srbský prezident Aleksandar Vučič, prezidentka Kosova Vjosa Osaminová, prezidentka Slovinska Nataša Pircová Musarová či chorvatská exprezidentka Kolinda Grabarová Kitarovičová.

„Balkán je našim sousedstvím, které je historicky neklidnou částí Evropy a zdrojem konfliktů po staletí. Proto máme zájem udržet otevřený prostor pro setkávání lídrů zemí, které spolu normálně nejsou schopny z nejrůznějších důvodů komunikovat. Naše konference je pro tuto formu diplomacie ideální,“ vysvětlil šéf fóra Róbert Vass.

Předchozích osmnáct ročníků akce proběhlo ve slovenské Bratislavě, odkud se však Vass rozhodl kvůli nepřátelskému naladění proruské vlády premiéra Roberta Fica přesunout do Prahy. Přestěhování oznámil letos na jaře. „Peníze pro Globsec a sorosovce dáme raději Matici slovenské,“ prohlásil Fico loni v prosinci. Slovní útoky na organizátory poté stupňoval.

Při příležitosti konání fóra v Praze spustí think-tank v českém hlavním městě Geo-Tech centrum, jež spolu s jeho pobočkou ve Washingtonu povede zmíněný generál Allen. Po akci vznikne závěrečná zpráva o doporučeních pro budoucí vývoj. „Představíme například soubor návrhů střední Evropy pro řešení různých témat určený pro příští vedení EU,“ sdělil Vass.

Video: A teď Rusové udělají co? Ukrajinista ostře o akci Kursk a „strašlivé“ ostudě Západu (15. 8. 2024)

David Svoboda – Spotlight Aktuálně.cz | Video: Tým Spotlight

Podíl.
Exit mobile version