Aktualizace: 23.06.2024 22:38

Moskva – Při dnešních útocích neznámých pachatelů v ruském Dagestánu zahynulo devět lidí včetně sedmi policistů a údajně i kněz a strážce kostela. Vyplývá to ze zpráv ruských tiskových agentur, které informují o útocích v regionální metropoli Machačkale, městě Derbent a nově také o střelbě na policejní vůz ve vesnici Sergokala. Situace je poměrně nepřehledná a ze zpráv médií vyplývá, že v Machačkale i Derbentu zřejmě pokračují střety mezi bezpečnostními složkami a útočníky. Úřady informují o likvidaci několika pachatelů, nicméně podle serveru Kommersant není jasné, kolik jich útočilo.

Neznámí útočníci stříleli z automatických zbraní na synagogu a pravoslavný kostel v Derbentu, informovala v podvečer státní agentura TASS s odvoláním na místní úřady. Podezřelí údajně uprchli ve vozidle. Později agentura Interfax informovala o obnovení střelby ve městě. „V Derbentu vypálili synagogu a kostel. Podle aktuálně dostupných informací se přestřelka obnovila,“ cituje agentura tiskovou službu dagestánského ministerstva vnitra. Později napsala, že útočníci se skryli v jedné z budov a bezpečnostní složky se chystají proti nim zasáhnout.

Nedlouho po střelbě na kostel a synagogu v Derbentu ruská média informovala také o útoku v Machačkale, která se nachází asi 120 kilometrů severně od Derbentu. Podle Interfaxu, jenž se odkazuje na regionální ministerstvo vnitra, neznámí lidé zaútočili na policejní stanoviště. Agentura TASS informovala v tomto případě o střelbě a Interfax, že po útoku na policejní post pokračoval střet v jedné z místních ulic.

TASS krátce po 21:00 SELČ napsal, že v Machačkale skončila přestřelka v místním kostele, kde byl zabit nejméně jeden z útočníků. Vzápětí agentura uvedla, že v jedné z ulic města pokračují střety mezi ozbrojenými útočníky a policií. Regionální ministerstvo vnitra mezitím popřelo zprávy médií, že by v kostele někdo držel rukojmí. „Uvnitř se kvůli bezpečnosti zamklo 19 lidí. Už jim nehrozí nebezpečí,“ uvedl úřad.

Dagestánské úřady později informovaly také o střelbě neznámých lidí na policejní auto ve vsi Sergokala, která se nachází asi 70 kilometrů jižně od Machačkaly.

Při dnešním útoku ozbrojenců v Machačkale a Derbentu zemřelo devět lidí, sedm z nich jsou členové bezpečnostních složek, píše TASS, podle něhož bylo dalších 25 zraněno. Média zároveň už dříve informovala o zabitém knězi při útoku na derbentský kostel a mrtvém strážci kostela v Machačkale. Dříve média psala o šesti zabitých a 12 zraněných policistech, Interfax o šesti zabitých a 23 zraněných policistech.

Regionální ministerstvo vnitra mezitím informovalo o likvidaci čtyř útočníků v Machačkale. Další dva bezpečnostní složky podle dřívějších informací Interfaxu zadržely. Celkový počet útočníků ale není znám, podotkl server Kommersant.

K útokům se zatím nikdo nepřihlásil. Server Kommersant píše, že se do nich zapojili dva synové šéfa dagestánského Sergokalinského okresu Magomeda Omarova, které bezpečnostní složky „zlikvidovaly“. Podle agentury TASS policisté Omarova zadrželi a na policejní stanici podává svědectví.

Jihoruský Dagestán se nachází na severním Kavkaze a je to převážně muslimský region, jenž býval dříve místem častých útoků islámských separatistů, jejich intenzita však před lety výrazně klesla.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.