Komerční prezentace Aktual.: 28.09.2024 13:25
Brno – Ze Dne otevřených ateliérů na jižní Moravě už se v ateliéru manželů Váňových v Rosicích na Brněnsku stala sousedská záležitost. Lidé z města, ale i okolí se přijíždějí podívat na jejich tvorbu a popovídat si s nimi o ní. Podle Moniky i Dušana je to příležitost jak vystoupit ze své umělecké bubliny, ateliér na konci léta uspořádat a nachystat na zimu a také zjistit, že lidi jejich činnost zajímá a že není zbytečná, řekli ČTK.
Přes 100 ateliérů je v Brně a na dalších místech jižní Moravy otevřeno dnes a také v neděli, nejčastěji od 10:00 do 17:00, jejich seznam je na webu. „Letošní čtrnáctý ročník jsme tematicky spojili s myšlenkou, že umění a kreativita patří mezi několik málo nevyčerpatelných zdrojů na planetě,“ uvedla kurátorka akce Jana Písaříková.
Váňovi zvou zájemce k sobě nahlédnout už osm let, tedy od doby, kdy se do Rosic přistěhovali. Vynechali jen v roce 2020 v době covidové pandemie. „Lidé nejdou tolik za sochami, na ty se chodí dívat do galerií. Chtějí vidět dům, ptají se na materiály, chtějí si popovídat. A obvykle je jejich první otázka, jestli se tím uživíme,“ řekla Váňová. A jak dodala, tak nikoliv. Zatímco ona je zaměstnána v zubní laboratoři, manžel učí na Fakultě výtvarných umění VUT. Učí studenty robotické obrábění a také nabízí kurzy keramiky.
Tvorba Váňové je hodně zaměřena na život a smrt. V jejích dílech se objevuje lidská kostra či kosti ve spojení s mateřstvím a začínajícím lidským životem. „Vznikalo to už na začátku studia, jsem z figurálního ateliéru a u kostí jsem zůstala. Tvarově mě fascinovaly. Je v nich symbolika smrti a z díla by mělo být zřejmé, že život a smrt fungují pospolu. Teď, když jsem matkou, tak je to pro mě intenzivnější. Ale zase nechci, aby to lidé brali příliš vážně a je v tom nadsázka,“ uvedla Váňová.
Syn je inspirací i pro jejího manžela, který se věnoval kinetickým sochám, jež vytvářel pomocí digitálních technologií, tedy 3D modelování a 3D tisku, a také hyperrealistickým záležitostem. Ovoce a zeleninu připodobňoval k částem lidského těla a antropomorfizoval je. „Nyní vytvářím reliéfy, na nichž dokumentuji radosti a strasti rodičovství. Dokumentuju syna v různých situacích metodou, kterou jsem si vymyslel. Hlínu odhrnuju pomocí robota ve vrstvách. Vedle schodiště mám fáze, jak rostl od mimina po současnost. Další série je o nemocech, které jsou u malého dítěte velkým tématem,“ přiblížil svoji aktuální tvorbu Váňa.