Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová čelí návrhu na vyslovení nedůvěry. Důvodem je nezveřejněná SMS komunikace s šéfem farmaceutické společnosti Pfizer Albertem Bourlou. Návrh, o kterém se má hlasovat ve čtvrtek 10. července, přichází v době, kdy Komise jedná se Spojenými státy o clech. Otázka důvěry se stala tématem ostré výměny mezi dvěma českými europoslanci – Tomášem Zdechovským (KDU-ČSL) a Ondřejem Dostálem (Stačilo!) v pořadu Události, komentáře, moderovaném Martinem Řezníčkem.

Tomáš Zdechovský považuje návrh na vyslovení nedůvěry spíše za politické gesto než za relevantní krok vycházející z doložených faktů. „Celé to stojí na tvrzení, že na základě SMS zpráv mezi Ursulou Von der Leyenovou a šéfem Pfizeru Albertem Bourlou došlo k pochybení. Ale evropský soud to nepotvrdil – pouze řekl, že Von der Leyenová své jednání dostatečně neodůvodnila,“ připomněl.

Podle něj probíhala komunikace v extrémně krizové době, kdy byl tlak na Komisi, aby zajistila očkovací látky co nejrychleji. „My víme, jak to vypadalo i v České republice – chaotická opatření, která se rušila a měnila. V takovém kontextu je snaha o rychlou domluvu s dodavateli pochopitelná,“ uvedl.

Dále odmítá spekulace o netransparentním nákupu: „Žádné vakcíny nebyly objednány přes SMS. Týkalo se to pouze domluvy o termínech dodávek, nikoli o ceně. A podle srovnávacích analýz nebyly vakcíny pro EU drahé – naopak jsme měli výhodnější podmínky než jiné země.“

Dostál: Nedůvěra je nezbytná

Ondřej Dostál patří mezi iniciátory hlasování o nedůvěře. Von der Leyenová podle něj selhala v transparentnosti. „Shrňme si fakta. Předsedkyně Komise komunikovala se šéfem firmy Pfizer o největším farmaceutickém kontraktu v dějinách přes SMS zprávy, které nikdy nezveřejnila. To je problém, obzvlášť ve chvíli, kdy jí svěřujeme obrovské peníze na zbrojení či Green Deal,“ řekl.

Podle něj je smlouva nevýhodná pro daňové poplatníky a špatně ošetřuje odpovědnost za možné vedlejší účinky. „Tohle není symbolický krok. Každý ze 720 europoslanců bude muset jmenovitě rozhodnout, zda podpoří transparentnost, nebo podpoří korupci.“

Obvinění z prebend

Dostál zároveň obvinil Zdechovského z hlasování „z prospěchu“. Tvrdí, že Evropská lidová strana (EPP), jejíž je Von der Leyenová součástí, zablokovala přístup opozice do výborů a předsednictví. „Je to součást mocenského dealu, který znemožňuje opozici vystupovat proti korupci,“ řekl.

Zdechovský obvinění odmítá. „Jak bych mohl získat nějakou prebendu? V Evropském parlamentu se funkce rozdělují na základě D’Hondtova systému, předsedkyně Komise na to nemá žádný vliv,“ reagoval.

Dostál později na dotaz moderátora uvedl, že pokud má být EU založena na korupci a ztrátách prosperity – nejen v této kauze, ale i u Green Dealu – tak je určitě hlasování o setrvání v Evropské unii formou referenda něco, co koalice Stačilo! jednoznačně požaduje.

Hlasování je na spadnutí

Ačkoli Dostál doufá, že se k signatářům přidají i další europoslanci, například z řad Patriotů, Zdechovský považuje schválení návrhu za nereálné.

„K vyvolání nedůvěry je potřeba šestkrát více hlasů, než kolik má petice. Na to číslo zkrátka nemají. A je to jen mrhání časem, místo abychom se věnovali podstatným tématům,“ řekl.

Podíl.