Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) se ve svém příspěvku na sociální síti X ohradil proti výtkám, že „zbytečně straší“ výstrahami před vysokými teplotami. Na sociálních sítích se často objevují názory, že léta s teplotami nad 30 stupňů Celsia jsou běžná a podobné počasí „za mlada bývalo normální“. Podle ČHMÚ ale data ukazují jasný trend: dnů s extrémními teplotami v Česku výrazně přibývá.

Zatímco mezi lety 1961 a 1970 zaznamenalo 52 stanic ČHMÚ zhruba 2500 dní s teplotou nad 30 stupňů Celsia, v posledních letech je to minimálně dvojnásobek. Výrazně přibývá také dní s teplotami nad 35 stupňů Celsia. Od roku 1961 do roku 1970 se v rámci všech 52 stanic vyskytlo pouze 17 takových dní, mezi lety 2011 a 2020 až 610.

Ještě vyšší hodnoty, například 36 °C a více, byly před rokem 1980 výjimečné. Výrazný nárůst nastal po roce 2000 a podle odborníků jde o jasný důsledek klimatické změny.

„Zatímco klima se mění, citlivost člověka na extrémní teploty zůstává stejná. Výstrahy proto nejsou strašením, ale nutným nástrojem ochrany,“ uvedl ústav.

Vedra sužují celou Evropu, teplota moří je výrazně nad normálem

Teploty v Čechách budou ve středu stoupat na některých místech až na 37 stupňů Celsia. Ve čtvrtek na jižní Moravě až na 36 stupňů Celsia. Extrémní vedra však nesužují pouze Česko, ale i další evropské země. V Itálii, Španělsku, Řecku i v Portugalsku o víkendu teploty místy překročily hranici 40 stupňů Celsia. Místní úřady vydaly varování před extrémními podmínkami a zvýšeným rizikem požárů.

Vedra se však netýkají jen pevniny. Podle deníku Le Monde se ohřívá i Středozemní moře. Jeho teplota je momentálně vyšší než průměr pro toto období v letech 1991-2020. V oblastech u francouzského a španělského pobřeží dokonce překračuje odchylka od průměrné teploty čtyři stupně Celsia. Přitom právě oceány fungují jako klíčový regulátor klimatu a pohlcují až 90 procent přebytečného tepla z atmosféry.

Podíl.
Exit mobile version