
Komerční prezentace Aktual.: 8.07.2025 09:36
Přerov – Tvorba čtyř sochařů a tří sochařek s osobní vazbou na Ostravu zaplnila během prázdnin útroby Zbrašovských aragonitových jeskyní v Teplicích nad Bečvou na Přerovsku. V jeskyních jsou tyto expozice každoročně, zaměřují se na současné výtvarné umění. Letošní výstava má název Postmineral, návštěvníkům obohatí prohlídku 375 metrů dlouhé návštěvní trasy až do konce letošního října. ČTK to sdělil mluvčí Správy jeskyní ČR Pavel Gejdoš.
Na výstavě letos prezentují svá díla Piotr Cielecki, Nicolas Holub, Martin Mydlarčík, Jozef Horvát, Pavla Václavíková, Nicola Bogvajová a Zuzana Sekerová. „Laminátové kompozitní materiály jim umožňují bohatě experimentovat v celé škále plastického sochařství – od zoomorfních a antropomorfních motivů až po čisté abstrakce a v rámci výstavy vstupovat do vrstevnatého dialogu s anorganickou estetikou jeskynního prostoru,“ popsal expozici vedoucí katedry sochařství Fakulty umění Ostravské univerzity Jaroslav Koléšek.
Podle kurátorů výstavy Martina Mydlarčíka a Piotra Cieleckiho organické i geometrické formy soch navazují dialog s mineralogickým charakterem jeskyní a podtrhují napětí mezi přírodním a umělým materiálem. „Výstava tak otevírá nové pohledy na současné mladé sochařství v překvapivém kontextu podzemní krajiny,“ podotkla k tomu vedoucí správy Zbrašovských aragonitových jeskyní Barbora Šimečková.
Zbrašovské aragonitové jeskyně v létě obohacuje současné výtvarné umění již čtyři desítky let. Loni se v kyselkou vytvořeném krasovém podzemí nad řekou Bečvou prezentovali studenti a čerství absolventi uměleckoprůmyslové školy sklářské ve Valašském Meziříčí, o rok dříve prostory jeskyně zdobily skleněné objekty skláře Ondřeje Strnadela. Podle správkyně jeskyní jsou díla pro tyto výstavy vybírána tak, aby bez újmy odolala téměř stoprocentní vlhkosti vzduchu a čtyřměsíční instalaci v podzemí. Nejčastěji jsou to tedy věci z laminátu, plastu, umělého kamene, skla nebo keramiky.
V Olomouckém kraji obdobné oživení podzemních prostor každoročně chystají také pracovníci jeskyně Na Špičáku u Supíkovic na Jesenicku, které si letos připomínají 140 let od svého zpřístupnění. Jeskyně během letních prázdnin připravily mimořádné prohlídky s baterkou; po stopách předků se mohou zájemci vypravit každou středu odpoledne. V sobotu 19. července se chystá přednáška o osobnosti Johanna Rippera, autora první mapy Jeskyně Na Špičáku. V září bude představen nový 3D model jeskyně. Oslavy pak v říjnu vyvrcholí symbolickým ukončením sezony s kulturním programem.