Komerční prezentace Aktual.: 17.11.2024 11:42

Praha – Předsedkyně Akademie věd Eva Zažímalová na dnešním shromáždění u Hlávkovy koleje v Praze připomenula důležitost skutečného dialogu jako klíčového předpokladu pro demokratické soužití. Dialog je nejlepší prevencí před nenávistí, člověk s jiným názorem není nepřítel, uvedla s odkazem na pnutí v současné společnosti. Po setkání u koleje spojené s obětí nacistické perzekuce Janem Opletalem se lidé odebrali do nedaleké Žitné ulice, kde pamětní deska připomíná jeho i méně známou oběť listopadu 1939, dělníka Václava Sedláčka.

Zažímalová zmínila šíření dezinformací a vliv sociálních sítí. V době, kdy věda dokáže dříve nepředstavitelné věci, řada lidí podléhá tvrzením, že je Země plochá či ve vakcíně jsou čipy, konstatovala. Lékem na to je podle ní právě dialog.

Rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková připomněla tragickou střelbu, při které loni v prosinci zemřelo na Filozofické fakultě univerzity 14 lidí. Je podle ní třeba stát při sobě a podporovat ty, kteří potřebují pomoc. Zmínila potřebu lidskosti, laskavosti a vstřícnosti, nejen na akademické půdě.

Prorektor Jagellonské univerzity v Krakově Jaroslaw Górniak připomenul na shromáždění obdobné kořeny Karlovy a Jagellonské ve středověku i podobné bolestné vzpomínky z období druhé světové války. Vzpomenul zatčení profesorů své univerzity a starosty Krakova 6. listopadu 1939 a jejich odvezení do koncentračního tábora v Sachsenhausenu. Přes 100 z nich – starších 40 let – bylo propuštěno po několika měsících, část z nich se toho ale nedožilo, další umřeli po propuštění. Zbytek byl převezen do koncentračního tábora Dachau.

Podle rektora Masarykovy univerzity v Brně Martina Bareše by nás příběhy studentů Opletala a Sedláčka měly varovat. „Totalitní režimy přicházejí plíživě, nahlodávají společnost, a potom s brutalitou jím vlastní přebírají veškerou moc,“ prohlásil u pamětní desky v Žitné. Lidé by neměli osudy mladíků zapomenout, aby se historie neopakovala, dodal.

Pietní setkání u Hlávkovy koleje je tradičním místem, kde začínají připomínky událostí z listopadu roku 1939 i roku 1989. V koleji u Karlova náměstí pobýval Jan Opletal a byla jedna z těch, kde nacisté po uzavření českých vysokých škol 17. listopadu 1939 zatýkali studenty, které pak posílali do koncentračního tábora Sachsenhausen.

Tam se někteří z nich potkali se zatčenými polskými akademiky, uvedl dnes Ivan Wilhelm, člen prezidia a správní rady Nadace Hlávkových. Pamětní medaili připomínající rok 1939 ale i 17. listopad 1989 jeho nadace v soboru udělila právě Jagellonské univerzitě.

Pietního setkání u Hlávkovy koleje se dnes s projevy zúčastnili také rektor ČVUT Vojtěch Petráček, předseda Senátu Miloš Vystrčil a pražský primátor Bohuslav Svoboda (oba ODS).

Podíl.
Exit mobile version