Události: Výdaje na nákup letounů F-35 (zdroj: ČT24)

Přes 26 miliard korun zaplatila loni vláda za nadzvukové letouny F-35. Částka je o deset a půl miliardy vyšší, než plánoval kabinet v návrhu státního rozpočtu na minulý rok. Z nových dat resortu obrany to zjistila ČT. Právě i díky výraznému navýšení plateb za největší armádní zakázku v historii splnilo Česko loni závazek vůči NATO vydávat na obranu dvě procenta HDP.

Celkem za 24 kusů nadzvukových letounů F-35 Česko utratí 150 miliard. První dva má mít armáda k dispozici v roce 2029. Už loni za ně vláda na zálohách zaplatila přes 26 miliard. Původně přitom počítala s 15,5 miliardy. Ministryně obrany zrychlení plateb obhajuje. I tím, že další dva stroje dostane Česko o rok dřív, tedy v roce 2030.

„Neplatíme ani korunu navíc, naopak finanční prostředky získáváme, protože ušetříme za inflaci a budou moci naši vojáci na F-35 cvičit dřív, takže i to je pro nás benefit,“ hájila nákup šéfka resortu Jana Černochová (ODS).

Exministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) v žádném případě nevidí navýšení splátek na F-35 jako účelně vynaložené peníze.

V listopadu a prosinci stát armádní výdaje výrazně urychlil. Ještě k 8. listopadu utratilo ministerstvo zhruba 90 miliard. K 20. prosinci už to ale bylo 158 miliard. Klíčovým důvodem byly právě zrychlené platby za letouny F-35. Jen v prosinci za ně ministerstvo zaplatilo 15,5 miliardy.

„Investujeme do produktu, který nám zajistí posílení naší obranné kapacity. Který je špičkový z hlediska moderních technologií a který bude sloužit české obraně po desítky a desítky let,“ uvedl k letounům premiér Petr Fiala (ODS).

Proč jste nekoupili levnější gripeny, ptá se opozice

Sněmovní opozice ale kabinetu vytýká, že při obraně českého vzdušného prostoru nedal přednost levnějším gripenům. „Pokud vím, tak nespadl ani jeden, tak prostě asi není důvod to měnit. F-35 po nás nikdo nechce,“ podotkl člen sněmovního výboru pro obranu Radovan Vích (SPD).

Hned po platech pro všechny vojáky a civilní zaměstnance resortu byly letouny F-35 druhou největší položkou loňského rekordně vysokého obranného rozpočtu. Dalších osm miliard zaplatil stát třeba za zálohy na dopravní letouny embraer.

„V prosinci jsme platili například i částku necelé tři miliardy za Leopardy 2 A4,“ zmínila taky Černochová.

Místopředseda sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL) v této souvislosti uvedl, že k tomu, aby Severoatlantická aliance mohla fungovat, je potřeba, aby všechny členské státy závazek dvou procent HDP dodržovaly.

Ministerstvo obrany má pro letošek naplánovaný rozpočet ve výši 154,5 miliardy korun. Výdaje resortu tak mají oproti loňsku poklesnout o 4,5 miliardy. Pokud by k tomu došlo, hrozilo by, že Česko v roce 2025 závazek vydávat na obranu dvě procenta HDP nedodrží.

Podíl.