Zastupitelé Liberce odvolali Jiřího Šolce (za ANO) z funkce náměstka primátora. Do jedenáctičlenné rady města místo něj zvolili Jana Majznera (za ANO), bude neuvolněným radním. Zároveň schválili snížení počtu uvolněných náměstků, tedy na plný úvazek, z pěti na čtyři. Šolce policie na konci dubna obvinila z korupčního jednání ve prospěch developerů. Ten obvinění odmítá.

„Nedělal jsem nic protistátního ani protiměstského,“ řekl Jiří Šolc. Obsáhle se k tomu vyjádřil i na sociální síti. Odmítl proto přes výzvu svého zastupitelského klubu ANO rezignovat na funkci náměstka. Pro jeho odvolání bylo dvacet sedm ze sedmatřiceti přítomných zastupitelů, potřeba bylo dvacet hlasů.

Opoziční zastupitel LOL Jindřich Felcman odvolání Šolce vnímá jako výsledek špatné práce celé radniční koalice. „Je důležité si uvědomit, že zastupitelé za ANO a zastupitelé za Starosty celou dobu hlasují pro všechny materiály předložené náměstkem Šolcem. Tím, že ho za jeho politiku napojenou na developery chtějí odvolat, obviňují sami sebe ze špatné politiky,“ řekl před hlasováním.

Náměstek primátora pro školství Ivan Langr (SLK) uvedl, že zastupitelstvo nesoudí, zda Šolc něco protiprávního spáchal, či ne. „Nerozhodujeme o vině, ale jestli je politicky únosné, aby jakýkoliv obviněný člověk stál v čele nějaké instituce,“ uvedl Langr.

Opakovaně, zejména od opozičních zastupitelů LOL, zaznívalo vůči SLK, že jim vadí trestně stíhaný Šolc, ale nevadí jim nepravomocně odsouzený spolustraník a liberecký hejtman Martin Půta.

Agendu Šolce částečně převezme Lenert

Agendu Šolce, který měl na starost technickou správu a informační technologie, převezme částečně jiný náměstek za ANO. Uvolněný Adam Lenert bude mít na starost veškerou majetkovou agendu města. Komu připadne oblast informačních technologií, zastupitelé města nerozhodli.

Koalici v Liberci tvoří uskupení Starostů pro Liberecký kraj s TOP 09 a KDU-ČSL (SLK) společně s hnutím ANO a s Piráty. Původně do ní patřila i ODS, ostatní strany jí ale před rokem vypověděly koaliční smlouvu poté, co byl z korupčního jednání obviněn její volební lídr a tehdejší náměstek primátora za ODS Petr Židek.

Zastupitelé ODS kritizovali, jak rozdílně zástupci radniční koalice přistoupili k nim a jak nyní k ANO. To v koalici zůstalo. „Byli jsme vyloučeni. Bude to stejné v tuto chvíli i s hnutím ANO?“ ptal se na zastupitelstvu Martin Hoza.

Podle primátora Jaroslava Zámečníka (SLK) jinou změnu ve složení koalice nechystají. „Ostatní tři strany se dohodly, že budou pokračovat dál,“ řekl.

Koalice v původním složení měla v zastupitelstvu 29 z 39 křesel, aktuálně jich má 23. Komunální volby v Liberci vyhrálo v roce 2022 uskupení SLK, které má dvanáct zastupitelů. Druhé bylo ANO s jedenácti mandáty a třetí LOL se šesti. Po čtyřech křeslech měla ODS stejně, jako má nadále SPD, dva zastupitele mají Piráti.

Aktuálně jsou v libereckém zastupitelstvu ale tři nezávislí zastupitelé, kromě Židka a Šolce také Marek Vávra. Ten ale nemá s korupční kauzou žádnou souvislost, o členství v ANO přišel letos v lednu při zrušení její místní stranické organizace.

Jiří Šolc byl náměstkem primátora v letech 2010 až 2014 a poté znovu od roku 2018. Policie ho obvinila ze zločinu přijetí úplatku a přečinu zneužití pravomoci úřední osoby. Proti obvinění Šolc podal stížnost. Z jeho vyjádření vyplynulo, že za nestandardní považují kriminalisté zejména jeho spojení s Libereckým investičním fondem (LIF), jednou z nejbohatším firem v regionu, jež mimo jiné vlastní Pivovar Svijany.

Pro LIF pracoval v mezidobí, kdy nebyl náměstkem primátora, konkrétně mezi lety 2016 až 2018. Byl u nich projektovým manažerem developerského projektu Nový Perštýn, který inicioval a který zahrnuje v dolním centru Liberce výstavbu až pěti set bytů, kanceláří, obchodů a parku.

Nestandardní odměnu i přijetí zvýhodněné půjčky odmítá

Šolc uvedl, že policie ho viní z toho, že měl dostat za tento projekt nějakou nestandardní odměnu, což odmítá. Stejně tak odmítá obvinění z toho, že v roce 2022 zařídil dar pro ANO na kampaň pro tehdejší komunální volby, kdy 150 tisíc korun bylo určeno pro Liberec a padesát tisíc korun pro Jablonec, kde ale Šolc nekandidoval. Dar od LIF nepovažuje za svoji zásluhu, LIF podle údajů na webu sponzoroval od roku 2016 i jiné dvě strany – ODS a Starosty pro Liberecký kraj.

Bývalý náměstek uvedl, že čelí obvinění i kvůli přijetí půjčky. Podle policie ji získal se zvýhodněným úrokem díky svým kontaktům s LIF, podle Šolce byly podmínky hypotečního úvěru běžné. Odmítá i obvinění z toho, že postupoval nestandardně při přípravě takzvané plánovací smlouvy, jež se týkala spolupráce města s developerem patřícím do skupiny Syner Group, a to kvůli bytové výstavbě ve čtvrti Kunratická.

Za protiprávní nepovažuje ani svůj odmítavý přístup k tomu, aby měl sousední Jablonec překladiště odpadů na okraji Liberce, právě na Kunratické.

Obvinění Šolce souvisí s loňským zásahem policie na liberecké radnici. Policie ve dvou větvích korupční kauzy obvinila deset lidí, z toho osm více než před rokem. Odvolaného náměstka se týká druhá větev, v níž je z politiků obviněný i bývalý náměstek primátora Petr Židek (býv. ODS).

Státní zastupitelství dříve naznačilo, že v této části vyšetřuje možnou korupci spojenou se zneužitím veřejné funkce k získání prospěchu či informační výhody pro jiné subjekty v souvislosti s majetkovými operacemi liberecké radnice.

První větev této kauzy se týká korupce při zadávání veřejných zakázek na opravy komunikací a figurují v ní úředníci a zástupci firem.

Podíl.