Atentát na ruského generála Igora Kirillova v Moskvě je i tři dny po útoku stále hojně diskutovanou událostí. Podle ruské analytičky Olgy Lautmanové, kterou cituje ruský nezávislý server Meduza, je jeho smrt „velkou ránou pro Kreml, která bude mít dopad na celou ruskou armádu.“
Nenápadná koloběžka a kolosální výbuch. Smrt ruského generála zachytily kamery. | Video: Reuters
Kirillov, který působil jako náčelník radiační, chemické a biologické ochrany ruských ozbrojených sil, zemřel brzy ráno 17. prosince. Ruský generál údajně nařizoval útoky s použitím zakázaných zbraní a byl také plodným šiřitelem dezinformací o Ukrajině a Západu, píše Meduza.
Bezpečnostní služba Ukrajiny (SBU), která Kirillova den před jeho smrtí obvinila z použití zakázaných chemických zbraní ve válce proti Ukrajině, se k atentátu nepřímo přihlásila prostřednictvím ukrajinských médií.
„Jeho smrt zasáhne přímo vedení Ruska a odhalí jeho zranitelnost. Kromě ztráty klíčového úředníka to zasévá strach mezi vysoké vojenské představitele a úředníky a odhaluje neschopnost Kremlu chránit své vlastní lidi,“ popsala pro Meduzu vedoucí pracovnice Centra pro analýzu evropské politiky Olga Lautmanová.
Ukrajina atentátem opět prokázala schopnost zasáhnout hluboko na ruském území. Tyto činy podtrhují rostoucí zranitelnost ruského vedení a zdůrazňují prohlubující se slabost jeho vnitřní bezpečnosti.
Ve středu ruské úřady v souvislosti s Kirillovovou vraždou zatkly 29letého muže z Uzbekistánu. Za několik hodin ruská Federální služba bezpečnosti (FSB) zveřejnila videozáznam, na němž se podezřelý přiznává k nastražení bomby na příkaz ukrajinské rozvědky výměnou za příslib 100 tisíc dolarů a evropského pasu.
Podle Lautmanové už samotná rychlost zatčení vzbuzuje otázky. „Rychlé vyřešení za méně než 24 hodin vyvolává skepsi, protože je nepravděpodobné, že by tak rychle identifikovali skutečného pachatele. Prohlášení FSB zkrátka nelze brát příliš vážně, protože se zaměřuje spíše na zmírnění škod než na přesnost,“ uvedla.
Poukázala také na časté zprávy FSB o zmařených teroristických útocích, které se objevují téměř každý týden, „Zdá se, že se zaměřují spíše na posílení image než na skutečnou realitu. Tyto zprávy jsou pokusem o doložení ‚efektivity‘ FSB, zejména po tak výrazných selháních, jako byl atentát na Kirillova,“ doplnila analytička.
Lautmanová tvrdí, že je představa, že by údajný Kirillovův vrah dostal za útok peníze a „evropský pas“, velmi nevěrohodná. „Ukrajinské zpravodajské služby takto nefungují a jde spíše o projekci ze strany Ruska. Přesně takhle tamní tajné služby fungují,“ vysvětlila.
Je všeobecně známo, že Rusko verbuje na sociální síti Telegram lidi, kteří mají sloužit nejen jako „potrava pro děla“ na Ukrajině, ale i obyvatele z Evropy, aby prováděli špionáže, žhářské útoky a sabotážní operace. Tato taktika je stále častější, což poukazuje na širší snahy Ruska destabilizovat Evropu skrytými prostředky.
Zatímco Igor Kirillov je dosud nejvýše postaveným ruským vojenským důstojníkem, kterého Ukrajinci zabili mimo frontu, napadená země provedla několik dalších atentátů na vysoce postavené Rusy, například na propagandistku Darju Duginovou v roce 2022 a na proválečného blogera Vladlena Tatarského v roce 2023. Zaměřila se také na ruské průmyslové podniky a dopravní infrastrukturu.
„Tyto nezvyklé útoky slouží k několika účelům,“ řekla Lautmanová. „Působí jako psychologické operace, které mají ukázat, že Rusko není imunní vůči válce na svém území, odhalují slabá místa v jeho obraně a narušují kritickou infrastrukturu, včetně rafinerií, která financují ruské válečné úsilí, protože se nadále vyhýbají sankcím. Tyto operace také slouží k ponížení Kremlu tím, že zdůrazňují jeho neschopnost takovým útokům zabránit a zároveň dále odhalují jeho slabiny,“ dodala.
Atentáty současně přímo podporují plány Kyjeva na bojišti. „Nejdůležitějším cílem těchto operací je zničit ruské vojenské kapacity nasazené proti ukrajinským civilistům,“ vysvětlila analytička. „Na rozdíl od Ruska, které strategicky míří na civilisty, Ukrajina se zaměřuje na vojenské cíle uvnitř Ruska, čímž se vyhýbá civilním obětem a zároveň destabilizuje ruské vojenské operace a vnitřní stabilitu,“ uzavřela.
Svoboda: Třetí světová válka dávno vypukla. Je otázkou, jakou silou udeří v Česku (celý článek s videem zde)
Spotlight Aktuálně.cz – David Svoboda | Video: Tým Spotlight