
Sezimovo Ústí na Táborsku obnovuje historický rybník u místní bývalé hájenky. Desítky let zarůstal, až z něj skoro nic nezbylo. Město věří, že nově budovaná soustava vodních ploch přiláká živočichy a bude zajímavá i pro lidi. Na obnovu rybníků a mokřadů, které pomáhají zadržet vodu v krajině, vypisuje ministerstvo životního prostředí i kraje pravidelné dotace.
Posledních třicet let se rybník v Sezimově Ústí ztrácí pod náletovými dřevinami a nánosy bahna. „Stal se z toho takový močál, kde tekla voda, nebo spíš bahno, jen při jarním tání nebo povodni. A stále se to zanášelo,“ popsal starosta Martin Doležal (Zelená pro město).
Dělníci vykáceli stromy a těžká technika připravuje půdu pro vodní nádrž a dvě tůně. Mají pomoci zadržet vodu v krajině a také vytvořit biotop, do kterého se navrátí život. Někteří živočichové potřebují mělkou vodu k rozmnožování. „Jedná se hlavně o obojživelníky a určité druhy hmyzu. Jako například vážky,“ vysvětlil referent životního prostředí Sezimova Ústí Petr Klíma.
Celý projekt vyjde na čtyři miliony korun. Z toho polovinu pokryje dotace. Hotovo má být do konce června.
Bez dotací by to nešlo
I obce na jihu Moravy zřizují rybníky nebo obnovují stávající, aby zamezily problémům se suchem. Úspěšně byl revitalizován například Žebětínský rybník v Brně-Žebětíně. Akce vyšla na necelých osm milionů korun.
„Na revitalizaci rybníka jsme přispěli šest set tisíc korun, bez pomoci kraje a především dotace z ministerstva životního prostředí bychom ale projekt nemohli realizovat,“ vysvětlil v polovině letošního března starosta městské části Brno-Žebětín Vít Beran (KDU-ČSL). Práce na rybníku začaly v říjnu loňského roku.
Přírodní památka Žebětínský rybník je důležitým stanovištěm pro řadu chráněných druhů žab a ptáků.
V Morkůvkách našli rybník v historických mapách
V Morkůvkách na Břeclavsku vybudovali rybník podle historických map. Slouží i jako protipovodňová ochrana obce a místo pro koupání. Vodní nádrž s pomocí dotace vybudovaly Lesonice na Znojemsku. Na vodní dílo, které stálo sedm milionů korun, Jihomoravský kraj přispěl čtyřmi sty tisíci korunami.
Voda z nádrže by měla doplňovat i studny. V Bratčicích u Brna zadržují dešťovou vodu v nádrži na návsi a zalévají s ní pak místní zeleň.
V Kojetíně na Přerovsku vybudovali před čtyřmi lety na deseti hektarech rybník, tůně a naučnou stezku. Biocentrum vyrostlo na místě stávajícího mokřadu, slouží především k zadržení vody v přírodě.