Podvodníci se snaží využít deportací zahraničních studentů z USA k vlastnímu obohacení. V americkém státě Nebraska se vydávají za oficiální úřady, aby ze studentů tamních univerzit dostali peníze pod záminkou prodloužení víza. Situaci popsal Čech na studijním pobytu.

„Jsou podvodníci, kteří studentům na kampusu aktivně vyhrožovali, že ukončí vízum,“ sdělil student Univerzity Palackého v Olomouci Dominik Hruška, který se přes program Erasmus+ dostal na University of Nebraska at Kearney. A doplňuje, že chtějí peníze za to, že vízum prodlouží.

Podle Hrušky univerzita v Nebrasce své studenty začátkem dubna upozornila, že se podvodníci snaží vydávat za agenty Imigrační a celní správy USA (ICE), FBI nebo americké zastupitelské úřady. Nebraská lokální televizní stanice KETV 7 varovala, že oficiální američtí představitelé po zahraničních studentech platby nepožadují.

„Falšují telefonická čísla, která vám ukazují, že volají z oficiálních míst,“ přiblížil Hruška. On sám dostal telefonát z neznámého čísla. „Volal mi někdo a vidím, že je to z Washington D.C., což zní, že to bude něco oficiálního,“ dodal. Na telefonát však nereagoval a další nedostal.

Nejasná situace

Podvodníci se podle Hrušky snaží zneužít toho, že „je teď takové šero okolo toho, co se vlastně děje, protože občas se nedá ani racionálně zdůvodnit, proč vízum určitým studentům odebírají“.

Americký ministr zahraničí Marco Rubio koncem března uvedl, že USA zrušily nejméně třem stům zahraničních studentů víza v rámci snahy prezidenta Donalda Trumpa zasáhnout proti propalestinským protestům na univerzitních kampusech a proti tomu, co označil jako antisemitismus. V polovině dubna zpravodajský server CNN informoval, že o víza přišlo více než tisíc zahraničních studentů a absolventů amerických univerzit.

Rubiovo prohlášení následovalo po zadržení turecké doktorandky z Tuftsovy univerzity Rümeysy Öztürkové. Video pořízené nedaleko Bostonu v Massachusetts, na němž je studentka odváděna členy amerických bezpečnostních složek v civilu do neoznačeného auta, vyvolalo protesty na internetu. Öztürková se podobně jako řada dalších zatčených studentů účastnila propalestinských protestů.

Podle serveru stanice BBC a dalších médií to není ojedinělá situace, kdy agenti v civilu zatkli zahraniční studenty, kteří se účastnili propalestinských protestů. Trumpova administrativa opakovaně prohlásila, že víza jsou „výsadou“ a mohou být kdykoli zrušena z nejrůznějších důvodů. Univerzity zatčených studentů se o změnách často dozvěděly až při kontrole vládní databáze, která zaznamenává vízový status zahraničních studentů.

Ujišťující zpráva od univerzity

V souvislosti s deportacemi se vedení některých škol snaží své studenty uklidnit, aby se nemuseli obávat o pokračování studia. „Poslali nám dotazník, že pokud se cítíme ohrožení, můžeme kontaktovat kancelář, která se věnuje zahraničním záležitostem,“ přiblížil Hruška.

„Psali spíš ujišťující než varovnou zprávu: ‚Jsme tady pro vás, kdyby vám náhodou chtěli víza odebrat.‘ Škola se snaží postavit na naši stranu, protože nás tady přijala,“ dodal český student.

Podíl.