Aktualizace: 15.02.2024 19:24

Bukurešť – Adéla Hanzlíčková vybojovala v Bukurešti na mistrovství Evropy v zápase bronzovou medaili. Devětadvacetiletá volnostylařka v duelu o třetí místo ve váze do 68 kg porazila Chanum Velijevovou. Ruskou soupeřku 39 sekund před vypršením času položila na lopatky.

Závěrečná akce české reprezentantce nejprve vynesla vyrovnání bodové ztráty 6:8. Evropskou šampionku z roku 2020 už poté udržela na žíněnce na zádech a rozhodčí utkání ukončil.

„Byl to obrovský nervák a celý den jsem z toho byla strašně nervózní. Tím, jak mě souboj o bronz čekal až večer, tak jsem celý den prožila ve stresu, nakonec to však dobře dopadlo,“ uvedla v nahrávce pro média Hanzlíčková, na níž byla jasně patrná obrovská radost.

K samotné bitvě o bronz se ale vracela v myšlenkách jen ztěžka. „Vůbec ale nevím, jak ten zápas probíhal, protože když jsem v tom adrenalinovém rauši, tak si nic nepamatuju,“ smála se Hanzlíčková. „Po předávání medailí se na to podívám a zjistím, co se tam vůbec stalo,“ dodala.

Hanzlíčková získala třetí evropskou medaili v kariéře. V roce 2019 byla rovněž v rumunské metropoli stříbrná, o dva roky později skončila třetí ve Varšavě, kde získala stříbro Velijevová. Loni i předloni byla Hanzlíčková na ME pátá.

Do souboje o třetí místo postoupila v Bukurešti po dvou středečních výhrách. V úvodním kole položila na lopatky Švédku Tindru Sjöbergovou, ve čtvrtfinále pak rozdílem jediného bodu zdolala Bělorusku Hannu Sadčankovou. V dramatickém utkání o postup do finále byla o bod lepší mistryně světa Buse Tosunová z Turecka.

„Utkání o bronz bylo hodně dramatické. Už v první části Adéla Rusku držela na zádech, ta se z toho bohužel dostala a Adéla z toho měla jen body, ale pak když ji dostala na konci do lopatkové pozice znovu, bylo na ní vidět, jak moc to chce udržet. A už to naštěstí udržela,“ řekl reprezentační trenér žen Jan Žižka.

Z výkonů Hanzlíčkové byl nadšený. „Když shrnu celý turnaj, má za sebou tři výhry a jednu těsnou prohru s úřadující mistryní světa, která se teď zároveň stala mistryní Evropy, měla ale na to, aby i tohle utkání vyhrála. Z mého pohledu je tam obrovský progres. Za měsíc a půl nás čekají kvalifikační boje, odjedeme do Baku, kde budeme usilovat o postup na olympiádu,“ uvedl Žižka.

Tosunová se nakonec stala poprvé evropskou šampionkou. Osmadvacetiletá zápasnice ve finále porazila Tetianu Rižkovou z Ukrajiny a získala zlato po dvou stříbrech a bronzech. S Hanzlíčkovou vybojovala bronz dvojnásobná mistryně Evropy ve váze do 65 kg Bulharka Mimi Hristovová.

V kategorii do 57 kg prohrála hned první zápas debutantka na seniorském ME Anna Michalcová. Italce Auroře Russové podlehla česká reprezentantka na body 1:5 a po vyřazení soupeřky v dalším kole pro ni šampionát skončil.

Mistrovství Evropy v zápasu v Bukurešti – ženy:

Do 50 kg: 1. Stadniková (Ázerb.), 2. Demirhanová (Tur.), 3. Selišková (Bulh.) a Dadaševová (Rus.).

Do 55 kg: 1. Anaová (Rum.), 2. Dragutanová (Mold.), 3. Zasinová (Pol.) a Blayvasová (Něm.).

Do 59 kg: 1. Kolesniková (Ázerb.), 2. Filipovyčová (Ukr.), 3. Gilová (Pol.) a Hetmanovová (Běl.).

Do 68 kg: 1. Tosunová (Tur.), 2. Rižková (Ukr.), 3. Hanzlíčková (ČR) a Hristovová (Bulh.).

Do 76 kg: 1. Adarová (Tur.), 2. Šustovová (Ukr.), 3. Rinaldiová (It.) a Nagyová (Maď.).

 

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.