Západ Spojených států zažívá od minulého týdne bezprecedentní vlnu veder. Od Arizony po Oregon padají teplotní rekordy. Na některých místech evidují meteorologové maxima pro dané datum i několik dní po sobě. Teploty, které místy šplhají až k 50 stupňům Celsia, zřejmě způsobily úmrtí v několika státech.

Vlna veder naplno vypukla na konci minulého týdne a na některých místech očekávají meteorologové extrémně vysoké teploty i v příštích dnech. Kromě délky jsou vedra mimořádná také svým rozsahem, neboť v uplynulých dnech zasahovala kromě západu USA také pobřeží Mexického zálivu a jihovýchod. Výstrahy před nebezpečným teplem se opakovaně vztahovaly na více než 100 milionů obyvatel.

„Je to bezprecedentní vedro… bavíme se o šesti, sedmi stupních nad normálem v nejteplejší části roku,“ řekl listu Los Angeles Times meteorolog Dan Berc z pobočky americké Národní meteorologické služby v Las Vegas.

V největším městě státu Nevada teplotní maxima čtyři dny po sobě dosáhla alespoň 46 stupňů Celsia, čímž byl vyrovnán rekord z roku 2005. Předpověď přitom slibuje další tři takto teplé dny. Las Vegas také zaznamenalo absolutní rekord, když v neděli teplota vystoupala na 49 stupňů. Ještě tepleji je v nedalekém Údolí smrti, kde se maxima přiblížila více než 100 let starému zápisu na úrovni 56,7 stupně Celsia, který Národní meteorologická služba označuje za nejvyšší teplotu naměřenou na Zemi.

Vlny veder jsou podle klimatologů čím dál častější a intenzivnější v důsledku oteplování globálního klimatu, které způsobují především emise skleníkových plnů ze spalování fosilních paliv. Svět aktuálně zažívá nejteplejší období od počátku meteorologických záznamů, přičemž letošní červen byl 13. rekordně teplým měsícem v řadě.

Extrémní teploty aktuálně sužují také Kalifornii, tedy nejlidnatější americký stát. Zdejší města Redding a Palm Springs o víkendu zaznamenala historická maxima, když teploměry ukázaly 48, respektive 51 stupňů Celsia. V sousedním Oregonu město Portland hlásí pět po sobě jdoucích denních rekordů, absolutní rekord pak padl také v Raleigh v Severní Karolíně na opačném konci země.

Mezi meteorologickými úkazy v USA mají vedra na svědomí nejvíce lidských životů. Ročně zde úřady evidují stovky úmrtí způsobených vysokými teplotami. Tyto případy je zároveň poměrně složité identifikovat a skutečné počty tak mohou být výrazně vyšší.

Státní úřad soudního lékařství v Oregonu v úterý oznámil, že vedra zde pravděpodobně způsobila šest úmrtí, informovala agentura AP. V kalifornské poušti se v extrémním teple dostala do problémů skupina motorkářů, z nichž jeden zemřel, úřady vyšetřují také úmrtí turisty v národním parku Grand Canyon a ženy ve vězení v centrální Kalifornii. Ve Phoenixu v Arizoně, kde vedra rovněž přepisují rekordy, evidují 14 úmrtí spojených s vedrem, dalších 234 případů činitelé vyhodnocují.

Podíl.
2024 © Network Today. All Rights Reserved.