
Aktual.: 10.07.2025 18:08
Praha – Zaměstnavatelé a odbory podporují snahu vlády o změnu systému obchodování s emisními povolenkami ETS2. Žádají ucelenou analýzu dopadů jejich zavedení. Prosazují také to, aby se evropské dotace po roce 2027 zacílily do několika málo oblastí a využily na strategické projekty. Na tiskové konferenci po dnešním jednání tripartity to řekli šéf Svazu průmyslu a dopravy Jan Rafaj a předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Rada hospodářské a sociální dohody jednala v tomto volebním období naposledy.
„Velmi podporujeme to, co koná současná vláda, že tvoří v Evropě silnou koalici zejména průmyslových zemí, které by měly revidovat systém,“ uvedl Rafaj. Kritizoval přijetí unijních regulací bez zjištění jejich dopadů. Systém by se podle něj měl nastavit tak, aby se cena povolenek pohybovala v určitém pásmu. Snahu o zmírnění podporují i odbory. Středula označil nynější situaci za tristní. Podotkl, že pokud se u českých zákonů provádí zpráva o dopadech (RIA), měla by ji dělat i Evropská komise u svých předpisů.
Podle expertů by systém emisních povolenek ETS2 mohl zdražit pohonné hmoty i některé druhy vytápění. Česko zaslalo Evropské komisi začátkem července požadavky na změnu obchodování s povolenkami v dopravě a vytápění budov. Dokument podepsalo podle ministerstva životního prostředí dalších 17 států EU. Žádají například pravidelné zveřejňování informací o tempu zavádění obnovitelných zdrojů nebo nastavení mechanismu, který by omezil výkyvy cen povolenek. Pro původní český návrh na zrušení či odsunutí systému obchodování s povolenkami ETS 2 se nepodařilo v sedmadvacítce dojednat dostatečnou podporu.
Zástupci zaměstnavatelů a odborů se ve středu seznámili se studiemi o dopadech zavedení povolenek, které si vláda nechala zpracovat. Žádají ucelenou analýzu. „Věci se dopracují, aby na začátku září mohly být rozeslány sociálním partnerům,“ uvedl ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Tripartita jednala také o takzvaném strategickém rámci politiky soudržnosti po roce 2027. Materiál poslouží jako východisko pro vyjednávání s Evropskou komisí o budoucích dotacích. Těch dostane Česko v příštím období méně. Dokument stanovuje čtyři hlavní priority pro využití evropských peněz. Patří mezi ně adaptace na změnu klimatu, vzdělávání a výzkum s inovacemi, demografické změny a obrana s posílením odolnosti. Kabinet zatím nestanovil, zda má víc prostředků směřovat do méně projektů, nebo má být programů více s menším množstvím financí.
Zaměstnavatelé vyzvali vládu, aby se počet programů zúžil, dotace se netříštily a směřovaly do strategických oblastí. Rafaj zmínil budování infrastruktury, dopravu, výzkum a inovace či moderní technologie. Souhlasí s tím i odbory. Podle Středuly by o prioritách měla ale rozhodnout až příští vláda.
Tripartita se dnes sešla v tomto volebním období naposledy. „Ne vždy jsme se ve všem shodovali… byť to bylo někdy náročné, tak se to nevyhrotilo a bylo to v rámci profesionálních vztahů,“ uvedl Jurečka. Poděkoval zaměstnavatelům a odborářům za konstruktivní dialog. Jako výsledek zmínit zavedení automatické valorizace minimální mzdy. Podle Rafaje byla tripartitní jednání kultivovaná a kvalitní. Středula naopak řekl, že by byl v hodnocení velmi kritický.
Zaměstnavatelé a odboráři chtějí s vládou ještě jednat, a to o podobě rozpočtu na příští rok. Sejít by se tak mohlo předsednictvo tripartity.