Aktual.: 14.11.2024 16:14
Praha – Pět let vězení a desetiletý zákaz výkonu lékařské profese navrhla státní zástupkyně Martina Adámková v závěrečné řeči pro psychiatra Jana Cimického viněného ze znásilnění a vydírání. Lékař podle ní neprojevil žádnou sebereflexi, a to jak v přípravném řízení, tak i před soudem. Cimický vinu v minulosti popřel, dnes k jednání nepřišel. Jeho obhájce soudu navrhl, aby psychiatra zprostil obžaloby, většinu svého závěrečného návrhu pronášel neveřejně. Rozsudek Obvodní soud pro Prahu 8 vynese v pátek v 10:00.
Státní zástupkyně při zahájení hlavního líčení navrhovala pro Cimického tříleté vězení, po provedeném dokazování se ale rozhodla návrh trestu zvýšit, a to kvůli tomu, jak poškozené popisovaly následky Cimického chování, ale také kvůli postoji obžalovaného. „Jeho postoj je naprosto bez jakékoli sebereflexe. To vyjádřil nejenom tím, že tu vinu popírá navzdory provedeným důkazům, ale i tím, že k jednání nechodil,“ řekla Adámková novinářům.
Téměř čtyř desítek skutků, které popisuje obžaloba, se Cimický podle Adámkové dopustil mezi lety 1979 a 2019. Žalobkyně tvrdí, že dívky, které byly převážně pacientkami Psychiatrické nemocnice Bohnice a později centra duševního zdraví Modrá laguna, lékař osahával, líbal nebo s nimi prováděl další sexuální praktiky. Mezi poškozenými jsou i studentky, které byly v bohnické léčebně na praxi, některým dívkám bylo v době skutku méně než 18 let.
Žalobkyně ve své řeči shrnula všechny důkazy, které podle ní Cimického vinu prokazují. Poukázala například na to, že poškozené ženy popisovaly Cimického chování podobně. Na to, že ženy popisovaly útoky obdobně, ačkoli se nikdy nesetkaly a neviděly výpovědi jiných žen, upozornila ve svém závěrečném návrhu i právní zástupkyně většiny poškozených žen Lucie Hrdá.
„Žádnou z poškozených pacientek nenapadlo, že je jedna z mnoha, všechny si myslely, že jsou osamocené,“ uvedla také žalobkyně. Ženy se podle Adámkové obávaly, že jim obvinění proti známému lékaři nikdo nebude věřit. Výpovědi zaměstnankyň Cimického, které uvedly, že si žádného sexuálního obtěžování v Modré laguně nevšimly, označila státní zástupkyně za nevěrohodné a zaujaté.
Pětatřicet skutků kvalifikovala žalobkyně jako vydírání, znásilnění totiž bylo ve starém zákoně definované jako donucení k souloži či obdobnému pohlavnímu styku násilím nebo pod pohrůžkou násilí. V novějším trestním zákoníku platném od roku 2010 už trestný čin znásilnění zahrnuje i pohrůžku těžkou újmou. Ta byla podle žalobkyně dána právě postavením Cimického. Jako znásilnění tak obžaloba označila poslední čtyři skutky.
„My se věnujeme právním institutům, dáváme pryč příběh, ten důkazní balast, který tam byl výslechem úplně nepodstatných svědků, kteří se nevěnují té věci, a zaměřili jsme se na to, co je podstatné. To znamená právní posouzení jednotlivých skutků a právní posouzení promlčení,“ shrnul hlavní argumenty své závěrečné řeči Cimického obhájce Miroslav Kučerka. Většina skutků je podle něj promlčená, další nebyly trestnými činy.
Obžaloba tvrdí, že případ není promlčen proto, že Cimický vždy u žalovaných skutků spáchal v promlčecí době další čin. Tím se podle státní zástupkyně promlčecí doba přerušila. Žalobkyně také dnes upozornila, že tři podle ní nejzávažnější skutky policie právě z důvodu promlčení odložila.
Po Cimickém většina poškozených požaduje náhradu újmy v částkách od 80.000 korun do půl milionu korun. Dohromady po psychiatrovi žádají asi šest milionů korun.